Reklama

Polityka i prawo

Giganci technologiczni obowiązkowo otworzą swoje biura w Rosji

fot. snow-dog / pixabay
fot. snow-dog / pixabay

Duma, niższa izba rosyjskiego parlamentu, przyjęła dzisiaj ustawę, na mocy której giganci technologiczni zobowiązani są do otwarcia swoich biur na terenie Federacji Rosyjskiej do stycznia 2022 roku.

Przegłosowane dzisiaj przepisy dotyczą każdego podmiotu, który jest wykorzystywany przez co najmniej pół miliona użytkowników z Rosji i zakładają, że w wypadku niedotrzymania terminu nakładane będą kary.

Ustawa jest elementem budowania narodowej, internetowej suwerenności, a autorzy nowych przepisów argumentowali konieczność przegłosowania prawa faktem, że brak takiego wymogu pozwalał zagranicznym podmiotom działającym na terenie kraju formalnie pozostawać poza jurysdykcją Rosji.

Zgodnie z zapisami ustawy podmioty, które nie dostosują się do nowych przepisów mogą zostać wykluczone z wyników wyszukiwania oraz zakazane zostanie ich reklamowanie terenie Federacji Rosyjskiej, wskazano na stronie internetowej parlamentu – informuje Agencja Reutera.

Przed wejściem w życie ustawa musi zostać zatwierdzona przez izbę wyższą parlamentu i podpisana przez prezydenta Władimira Putina. Jak wskazuje Agencja Reutera, powszechnie oczekuje się, że tak się stanie.

Ustawa jest już kolejnym przejawem polityki realizowanej przez Kreml mającej na celu ścisłe uregulowanie rynku. Na początku czerwca br. sąd w Moskwie ukarał karami finansowymi giganta social mediów Facebooka oraz popularny komunikator Telegram w związku z nieusunięciem treści, które są uznawane w Rosji za zakazane. Koncern Marka Zuckerberga ma zapłacić 17 mln rubli (ok. 236,6 tys. dolarów), z kolei Telegram 10 mln rubli (ok. 139,2 tys. dolarów). Wcześniej podobne kary zostały nałożone na Google.

Na początku marca z kolei rosyjski regulator mediów i internetu Roskomnadzor rozpoczął w środę spowalnianie prędkości działania Twittera. Urząd oznajmił, że jest to odpowiedź na nieusuwanie przez platformę materiałów zawierających zakazane treści.

Warto przypomnieć również, że w kwietniu ubiegłego roku Prezydent Putin podpisał przepisy regulujące kwestię Runetu. Ustawa o stworzeniu narodowej sieci wraz z przepisami nakazującymi instalowanie krajowego oprogramowania na sprzętach sprzedawanych w Rosji ma zdaniem komentatorów przyczynić się do zwiększenia kontroli społeczeństwa. Sam prezydent zapewniał natomiast że „Ustawa o niezawodnym działaniu rosyjskiego segmentu Internetu [Runet] ma na celu zapobieganie możliwości odcięcia Rosji od Internetu”.

image

Reklama
Reklama

Komentarze