Reklama

Polityka i prawo

Gig economy. Kraje UE chcą zmiany regulacji

Rząd chce uregulować przejazdy Uberem czy Boltem pod względem bezpieczeństwa.
Rząd chce uregulować przejazdy Uberem czy Boltem pod względem bezpieczeństwa.
Autor. Viktor Avdeev/ Unsplash/ Domena publiczna

Osiem krajów UE chce zmiany regulacji chroniących pracowników gospodarki platform cyfrowych, tzw. gig economy. Jak argumentują ministrowie tych państw, skuteczna i silna regulacja jest potrzebna, jednak nie może ona zaburzać „zrównoważonego” działania.

Reklama

Ministrowie ośmiu państw Unii Europejskiej: Belgii, Słowenii, Hiszpanii, Włoch, Luksemburga, Malty, Niderlandów i Portugalii skierowali list otwarty do Nicolasa Shmita – unijnego komisarza ds. zatrudnienia i praw społecznych.

Reklama

W treści pisma wezwali oni KE do przyjęcia regulacji, które z jednej strony będą chroniły prawa pracowników wykonujących zlecenia w ramach platform cyfrowych (takich jak np. kurierzy czy kierowcy oferujący przewozy osobowe), a z drugiej – będą gwarantowały swobodę działania firm oferujących tego rodzaju usługi.

Czytaj też

Pogodzić to, co jest nie do pogodzenia

Ministrowie ds. pracy i polityki społecznej z ośmiu państw chcą, aby w ramach UE została przyjęta dyrektywa, która będzie stanowiła równowagę pomiędzy „osiągnięciem realnej poprawy warunków pracy osób wykonujących prację platformową niezależnie od (prawnego – red.) statusu ich zatrudnienia" i „zagwarantowaniem zrównoważonego działania platform" na terenie Unii Europejskiej.

Reklama

Trwająca obecnie czeska prezydencja w UE w połowie września zaprezentowała tekst proponowanych regulacji pracy platformowej, w którym zaproponowano możliwość odstępstwa od domniemania statusu pracownika, jeśli zostało ono obalone w sądzie.

W ubiegłym tygodniu pojawił się nowy tekst, który 17 października był dyskutowany na poziomie technicznym podczas obrad Rady Europejskiej – podaje serwis Euractiv . Potwierdzono w nim wcześniejsze podejście, jednak zawężono zakres domniemania statusu pracownika, ściślej definiując warunki, w których ktoś nie jest już osobą samozatrudnioną, a właśnie pracownikiem świadczącym pracę na rzecz platform.

Czytaj też

Rozmyte przepisy?

Zdaniem ministrów, ustanowienie ograniczeń lub odstępstw od domniemania prawnego statusu pracownika utrwali istniejący brak równowagi pomiędzy platformami, a osobami wykonującymi na nich pracę. W ten sposób może powstać jedynie większy problem z „fałszywymi" samozatrudnionymi.

Domniemanie statusu pracownika zdaniem polityków powinno być oparte na jasnych, przejrzystych zasadach i mechanizmach, a prawo powinno być stosowane równo w całej Unii Europejskiej, tak, aby nie było problemów z jego transgranicznym przełożeniem.

W swoim liście, ministrowie wspomnieli również, że do tekstu promowanej przez czeską prezydencję dyrektywy należy również dodać wyraźne odwołania do RODO, jak i sformułowanie zmuszające do stosowania przejrzystych systemów zarządzania opartych na algorytmach.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama