Reklama

Polityka i prawo

Francja dopuści Huawei do budowy sieci 5G

Fot. 	Simdaperce/Wikipedia Commons/CC 3.0
Fot. Simdaperce/Wikipedia Commons/CC 3.0

Francja dopuści Huawei do budowy niektórych części swojej sieci 5G wbrew rekomendacjom USA zalecającym całkowite wykluczenie chińskiego koncernu z budowy sieci łączności nowej generacji w państwach Zachodu - informują w piątek źródła agencji Reutera.

Francuska agencja cyberbezpieczeństwa ANSSI według Reutera wkrótce wyda operatorom telekomunikacyjnym zalecenia dotyczące sprzętu dopuszczalnego w budowie sieci łączności 5G w kraju, jednakże jak na razie nie poinformowała publicznie co do ich treści.

Pragnący zachować anonimowość rozmówcy agencji twierdzą, że wśród rekomendacji ANSSI znajdzie się zezwolenie na użycie sprzętu produkowanego przez chiński koncern Huawei do budowy niektórych części infrastruktury sieciowej. Dopuszczalne korzystanie z produktów Huaweia ma być jednak ograniczone do części sieci, które nie mają znaczenia krytycznego i stwarzają mniejsze ryzyko dla cyberbezpieczeństwa infrastruktury - pisze Reuters.

Rzeczniczka ANSSI odmówiła komentarza w tej sprawie.

Reuters przypomina, że rdzeń sieci 5G to część infrastruktury narażona na znacznie większe ryzyko związane z potencjalną inwigilacją i szpiegostwem, gdyż to właśnie tam działa skomplikowane oprogramowanie przetwarzające wrażliwe dane oraz informacje dotyczące użytkowników łączności.

Decyzja ANSSI będzie kluczowa dla dwóch spośród czterech działających na terytorium Francji telekomów - Bouygues Telecom i SFR (Altice Europe). Niemal połowa sieci łączności, z jakiej firmy korzystają obecnie, zbudowana jest z użyciem sprzętu produkowanego przez chińską firmę.

Operator Orange, który jest kontrolowany przez francuski rząd, do budowy infrastruktury łączności 5G wybrał firmy konkurencyjne wobec Huaweia i faworyzowane przez amerykański rząd, tj. Nokię i Ericssona.

Jak zwraca uwagę Reuters, do tej pory źródła zbliżone do francuskiej branży telekomunikacyjnej wskazywały, że Huawei zostanie wykluczony z możliwości budowy sieci łączności nowej generacji w kraju, nawet jeśli nie powstaną formalne regulacje zakazujące mu udziału w tym przedsięwzięciu.

Koncern Huawei to obecnie największy producent sprzętu telekomunikacyjnego na świecie. Firma oskarżana jest przez USA o współpracę wywiadowczą z chińskim rządem. Administracja prezydenta Donalda Trumpa od wielu miesięcy argumentuje, że sprzęt produkowany przez Huaweia może zostać wykorzystany przez Pekin do celów szpiegowskich. Firma systematycznie zaprzecza tym zarzutom. 

Źródło:PAP
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama