Reklama

Polityka i prawo

Francja: 1,8 mln mieszkańców aktywowało aplikację StopCovid

Fot. piqsels.com/CC 0
Fot. piqsels.com/CC 0

Jak poinformował we wtorek francuski rząd, 1,9 mln mieszkańców kraju pobrało udostępnioną 2 czerwca aplikację śledzącą kontakty międzyludzkie i rozprzestrzenianie się Covid-19, a 1,8 mln zaczęło z niej korzystać. Jak dotąd program wysłał 14 powiadomień.

Na zorganizowanej we wtorek przez francuskie władze konferencji prasowej poświęconej skuteczności aplikacji StopCovid, rządzący poinformowali, że do tej pory aplikację ściągnęło ze sklepów App Store lub Play Store łącznie 1,9 mln Francuzów, czyli 2 proc. mieszkańców kraju. Nie wszyscy ją jednak aktywowali - zgodnie z przedstawionym raportem, program otworzyło i zaczęło z niego korzystać nieco ponad 1,8 mln użytkowników.

Aplikacja może być w każdej chwili odinstalowana, a użytkownicy mogą usunąć wszystkie zgromadzone przez nią dane. Władze szacują, że w ciągu ostatnich trzech tygodni 23,9 tys. użytkowników dezaktywowało program, a 460 tys. po prostu go odinstalowało. Takich osób może być nawet więcej - jako że zainstalowanie aplikacji nie wymaga podania imienia, nazwiska ani adresu, urzędnicy mają ograniczony dostęp do informacji o tym, kto faktycznie korzysta z CovidStop.

"Aplikacja działa prawidłowo i jesteśmy w stanie monitorować przypadki zakażeń" - zapewniał we wtorek francuski minister ds. cyfryzacji Cedric O.

Tymczasem z przedstawionego we wtorek raportu wynika, że jak dotąd dzięki aplikacji udało się zidentyfikować zaledwie 68 osób, które zadeklarowały, że są zakażone koronawirusem. Oprogramowanie odnotowało 250 kontaktów z udziałem tych osób i łącznie wysłało 14 powiadomień z ostrzeżeniem dla innych użytkowników.

"To nie koniec. Nadal udoskonalamy naszą aplikację. Jedyne, czego żałuję, to że oprogramowanie nie jest kompatybilne z systemami wykorzystywanymi w innych krajach"" - powiedział minister O.

Francja stworzyła własną aplikację i nie opiera się na technologii opracowanej wspólnie przez amerykańskie koncerny Apple i Google. Na rozwiązanie dostawców iOS i Androida zdecydowały się natomiast m.in. Niemcy, Włochy i Polska, a niedawno - po niepowodzeniach związanych z własnym projektem - także Wielka Brytania. 

Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze