Reklama

Polityka i prawo

Fot. James Gathany/Pixnio/CC0

FBI: instytucje badawcze zajmujące się COVID-19 celem cyberszpiegostwa

Hakerzy wspierani przez państwo prowadzą kampanie cyberszpiegowskie wymierzone w instytucje badawcze z sektora ochrony zdrowia – ostrzega FBI. Złośliwe operacje ukierunkowane są przede wszystkim na podmioty zajmujące się wynalezieniem leku na koronawirusa lub skutecznej szczepionki. Wzrost zainteresowania cyberprzestępców sektorem opieki medycznej w ostatnim czasie jest wyraźnie zauważalny.

Według FBI państwowi hakerzy prowadzą cyberszpiegowskie kampanie wymierzone w organizacje badawcze, znajdujące się w Stanach Zjednoczonych. Przedstawicielka FBI Tonya Ugoretz,  w wywiadzie dla CyberScoop, wyraźnie podkreśliła, że specjaliści zauważyli wrogą działalność zwiadowczą, której celem są między innymi placówki badawcze zajmujące się koronawirusem.

„Widzieliśmy działalność zwiadowczą i próby ingerencji w instytucje, które publicznie zadeklarowały, że pracują nad badaniami związanymi z COVID-19” – wskazała Tonya Ugoretz, cytowana przez CyberScoop.

Przedstawicielka FBI nie odniosła się jednak do charakteru wspomnianej „ingerencji”, czasu złośliwej kampanii ani nie wyjaśniła, jakie konkretnie instytucje były celem wrogiej operacji.

Według MarketWatch, klika wielkich koncernów badawczych ze Stanów Zjednoczonych rozpoczęło prace nad stworzeniem skutecznej terapii leczenia lub szczepionek przeciwko koronawirusowi. Wśród nich można wskazać na między innymi Gilead Sciences Inc., Moderna Inc., Johnson & Johnson, Heat Biologics czy Glaxo Smith Kline – czytamy na stronie MarketWatch.

Jak donosi CyberScoop, prowadzone badania są wpierane przez państwowe podmioty, takie jak Departament Zdrowia i Opieki Społecznej (HHS), Biomedical Advanced Research and Development Authority oraz National Institutes of Health.

W tym miejscu należy podkreślić, że sam HHS odnotował zauważalny wzrost prób ingerencji w swoje sieci, co może wynikać z faktu, że odpowiada za zarządzanie pandemią wirusa na terenie Stanów Zjednoczonych.

„Państwa pragną informacji o tym, jak inne reagują na kryzys. Na przykład jeśli chodzi o badania nad szczepionkami czy o sytuacji w sektorze opieki zdrowotnej i instytutach badawczych” – zaznaczyła Tonya Ugoretz, cytowana przez CyberScoop.

Badania biomedyczne i związane z opieką zdrowotną od dawna są celem działań szpiegowskich państw. Eksperci firmy FireEye wskazują, że od lat chińscy hakerzy prowadzą kampanie cyberszpiegowskie przeciwko jednostkom badawczym, zajmującym się nowotworami czy producentom urządzeń medycznych. Eksperci wskazują również, że to hakerzy Państwa Środka prawdopodobnie zaatakowali niemieckie przedsiębiorstwo farmaceutyczne Bayer w 2018 za pomocą złośliwego oprogramowania Winnti.

Reklama

Komentarze

    Reklama