Reklama

Polityka i prawo

Facebook walczy z rosyjską dezinformacją. Usunięto kolejne strony

Fot. Book Catalog/flickr
Fot. Book Catalog/flickr

Jak poinformował szef polityki cyberbezpieczeństwa Facebook’a Nathaniel Gleicher, z portalu oraz powiązanego Instagrama zostały usunięte kolejne 354 strony, grupy oraz profile wykorzystywane przez Rosję w celach dezinformacyjnych. 

Według Gleichera kontrolowane przez Rosję strony i profile w należących do Facebooka usługach działały w ramach dwóch oddzielnych operacji informacyjnych, z których jedna wycelowana była w wiele krajów leżących w Europie Wschodniej, druga zaś wymierzona była bezpośrednio w Ukrainę. Konta, które prowadziły działalność w krajach bałtyckich, Azji Centralnej, na Kaukazie i w państwach Europy Środkowej i Wschodniej miały być przypisane m.in. do pracowników rosyjskiej agencji informacyjnej Sputnik - napisał Gleicher.

Bazując na informacjach pochodzących od amerykańskich organów ścigania koncern Marka Zuckerberga usunął dodatkowo 107 kont, grup i stron na Facebooku, a także 41 profili na Instagramie, które założone zostały w Rosji i działały w ramach operacji dezinformacyjnych na Ukrainie - podał przedstawiciel firmy. "Nie znaleźliśmy żadnych powiązań pomiędzy tymi dwiema operacjami, ale osoby stojące za nimi wykorzystywały podobne taktyki polegające na tworzeniu sieci kont celem zmylenia uwagi innych użytkowników i ukrycia tego, kim są i czym się zajmują" - poinformował amerykański koncern.

W ostatnich dwóch latach Facebook borykał się ze wzmożoną krytyką dotyczącą m.in. opieszałości w pracy nad narzędziami, które mogą pomóc w zwalczaniu działań propagandowych i ekstremizmu na platformie. Zarówno Facebook, jak i Twitter usunęły już miliony wpisów oraz wiele kont powiązanych z operacjami wpływu prowadzonymi przez Moskwę, Iran i inne podmioty, które uaktywniły się przed listopadowymi wyborami środka kadencji do Kongresu USA (midterm elections).

SZP/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama