Reklama

Polityka i prawo

Facebook usuwa sieć kont prowadzących rosyjskie i irańskie kampanie wpływu

Fot. Christoph Scholz/flickr
Fot. Christoph Scholz/flickr

Facebook poinformował o usunięciu kilkuset kont powiązanych z prowadzeniem kampanii wpływu. Część z nich działała na zlecenie Rosji oraz Iranu. „Złośliwi aktorzy próbują wykorzystać sytuacje kryzysowe, w tym pandemię COVID-19, aby osiągnąć swoje cele” – alarmują specjaliści koncernu Marka Zuckerberga.

W tym miesiącu Facebook usunął kolejną sieć kont, grup oraz stron, które łamały politykę platformy. Część z nich była związana z Rosją oraz Iranem. Prowadzone operacje wymierzono między innymi w Stany Zjednoczone, Gruzję, Birmę czy Mauretanię. Wszelkie ustalenia zostały przekazane organom ścigania, decydentom politycznym oraz partnerom branżowym koncernu. 

Według danych opublikowanych przez giganta mediów społecznościowych usunięto dokładnie 732 konta na Facebooku oraz 162 na Instagramie, a także 200 grup oraz 793 strony. 

Koncern zlikwidował 46 stron, 91 kont oraz 2 grupy powiązanych z Rosją. Udostępniana w ramach stworzonej sieci treść była dostępna w języku rosyjskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim, francuskim, węgierskim, serbskim, gruzińskim, indonezyjskim oraz perskim, koncentrując się na wielu regionach na całym świecie. „Nasze dochodzenie połączyło tą działalność z osobami w Rosji, regionie Donbasu na Ukrainie oraz dwiema organizacjami medialnymi na Krymie: NewsFront i SouthFront” – tłumaczą specjaliści Facebooka. 

Jak podaje koncern, usunięto również sieć 118 stron, 27 grup oraz 389 kont w ramach platformy, które prowadziły nielegalną działalność  z terenu Iranu. Operacje koncentrowały się na wielu krajach z całego świata, w tym Algierii, Bangladeszu, Bośni, Egipcie, Ghanie, Libii, Mauretanii, Maroku, Nigerii, Senegalu, Sierra Leone, Somalii, Sudanie, Tanzanii, Tunezji, USA, Wielkiej Brytanii czy Zimbabwe. 

Co warte podkreślenia, gigant poinformował także o usunięciu złośliwej sieci powstałej w Stanach Zjednoczonych, która koncentrowała się na rynku krajowym (łącznie 24 strony, 35 kont oraz 7 grup w ramach platformy). „Nasze dochodzenie połączyło tę aktywność z osobami powiązanymi z siecią QAnon, o której wiadomo, że rozpowszechnia teorie spiskowe” – czytamy na blogu Facebooka. W sprawę zamieszana jest również społeczność witryny VDARE, która jest znana z publikowania treści antyimigracyjnych. 

Facebook regularnie podejmuje działania mające na celu identyfikację, a następnie usuwanie złośliwych treści w ramach platformy. Koncern stawia na rozwój technologii, aby podnosić skuteczność prowadzonych operacji, a także umacnia współpracę z organami ścigania oraz partnerami branżowymi dla zapewnienia wyższego poziomu bezpieczeństwa użytkowników. 

„Wiemy, że osoby, które chcą wprowadzać innych w błąd (…) próbują wykorzystać sytuacje kryzysowe, aby osiągnąć swoje cele i z pandemią koronawirusa jest podobnie” – czytamy na blogu Facebooka. Jak wskazują specjaliści firmy, wszystkie usunięte w kwietniu br. złośliwe sieci zostały utworzone przed wybuchem pandemii COVID-19, jednak wraz z jej rozwojem zidentyfikowane konta promowały fałszywe posty związane z koronawirusem. 

Facebook uznaje operacje wpływu za skoordynowane wysiłki mające na celu zmanipulowanie opinii publicznej dla realizacji celu strategicznego, w którym fałszywe konta stanowią podstawę całej operacji. Według koncernu Marka Zuckerberga istnieją dwie formy tego typu działań. Po pierwsze, pozarządowe kampanie, które obejmują grupy kont oraz witryny, mające na celu wprowadzenie w błąd użytkowników na temat tego kim są i czym się zajmują. Po drugie, operacje realizowane w imieniu podmiotu rządowego, gdzie podejmowane czynności prowadzą do zakłócenia debaty publicznej lub próby zmanipulowania społeczeństwa. Obie kategorie działań są uważane przez Facebooka za złowrogie, w wyniku czego koncern usuwa wszelkie konta, strony lub grupy bezpośrednio zaangażowane w te czynności. 

„Nieustannie pracujemy nad znalezieniem i zlikwidowaniem skoordynowanych kampanii, które mają na celu manipulowanie debatą publiczną” – podkreślił Facebook na oficjalnym blogu. Jak podaje gigant mediów społecznościowych tylko w 2019 roku udało mu się zneutralizować ponad 50 sieci na całym świecie, które były zaangażowane w „skoordynowane nieautentyczne zachowanie” (CIB) w sieci. 

Wszelkie czynności bezpieczeństwa prowadzone są przez interdyscyplinarny zespół, który koncentruje się na wyszukiwaniu i likwidowaniu zarówno najbardziej wyrafinowanych operacji wywierania wpływu, jak również dużej liczby złośliwych działań, takich jak spam.

Reklama
Reklama

Komentarze