Polityka i prawo
Facebook testuje aplikację prognozującą przyszłe wydarzenia
Facebook testuje nową aplikację o nazwie Forecast, która ma pomóc użytkownikom w omawianiu hipotez dotyczących wydarzeń na świecie i przewidywaniu wystąpienia ewentualnych zdarzeń takich jak np. pandemia Covid-19 w przyszłości.
Forecast jest nowym projektem stworzonym przez dział badań i rozwoju (R&D) Facebooka, czyli wewnętrzną komórkę odpowiedzialną za tworzenie i testowanie nowych rozwiązań cyfrowych. Celem aplikacji jest umożliwienie użytkownikom przedstawiania w sieci hipotez dotyczących rozwoju wydarzeń na świecie i wspólne z innymi internautami ocenianie ich prawdopodobieństwa.
Facebook chce rozpocząć od prognoz dotyczących rozwoju pandemii Covid-19, w tym hipotez odnośnie terminu opracowania szczepionki i jej udostępnienia. Użytkownicy będą mogli za pośrednictwem Forecast zamieszczać nurtujące ich pytania, które najpierw zostaną przeanalizowane i w razie potrzeby zredagowane przez moderatorów treści, tak żeby były dla wszystkich zrozumiałe. Później pytania zostaną opublikowane na stronie Forecast i poddane pod dyskusję innym użytkownikom serwisu. Forecast będzie zliczał głosy oddane na poszczególne hipotezy i na tej podstawie prognozował ewentualność wystąpienia danego wydarzenia. Dominujące trendy przedstawiane będą m.in. za pomocą wykresów publikowanych w aplikacji.
Krytycy projektu zarzucają, że hipotezy stawiane przez internautów nie będą miały żadnych naukowych podstaw i bazować będą jedynie na opinii większej liczby użytkowników, co może prowadzić do tworzenia teorii konspiracyjnych. A to, zwłaszcza w czasie kryzysu, kiedy media społecznościowe walczą z falą dezinformacji, wydaje się ryzykowne.
Program początkowo testowany był wewnętrznie przez pracowników firmy; ich pomysły będą stanowiły bazę do dyskusji w ramach aplikacji. Teraz Facebook udostępnił wersję beta aplikacji Forecast wybranym użytkownikom w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, koncern ma zamiar poprosić również pracowników służby zdrowia, badaczy i akademików do stawiania hipotez na temat pandemii Covid-19.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany