Reklama

Polityka i prawo

Europol uderza w infrastrukturę cyberprzestępców

Fot. reportyorym/Pixabay
Fot. reportyorym/Pixabay

VPN wykorzystywany przez cyberprzestępców do ukrywania swojej działalności został wyłączony w wyniku skoordynowanej operacji organów ścigania kierowanej przez niemiecką policję - informuje Europol.

Usługa VPN Safe-Inet została wyłączona, a jej infrastruktura zajęta w Niemczech, Niderlandach, Francji, Szwajcarii oraz Stanach Zjednoczonych. Serwery zostały wyłączone a na stronach wyświetla się komunikat przygotowany przez Europol.  Skoordynowana akcja została przeprowadzona w ramach platformy EMPACT (European Multidisciplinary Platform Against Criminal Threats).

image
Europol

Safe-Inet był aktywny przez ponad dekadę i używany przez największych cyberprzestępców na świecie, m.in. przez osoby odpowiedzialne za rozpowszechnianie ransomware, e-skimming czy inne formy poważnych aktów cyberprzestępczych.  VPN był sprzedawany jako jedna z najdroższych usług w półświatku cyberprzestępców umożliwiając im uniknięcia wyśledzenia przez organy ścigania, poprzez oferowanie  dodatkowej warstwy prywatności i anonimowości. 

Organy ścigania zidentyfikowały 250 przedsiębiorstw na całym świecie, które były szpiegowane przez cyberprzestępców. Zostały one ostrzeżone o możliwych atakach ransomware przeciwko ich systemom, co pozwoliło im na wdrożenie dodatkowych środków ochrony. 

Europol informuje również o trwającym śledztwie w wielu państwach, które pozwolą na zidentyfikowanie i podjęcie akcji przeciwko użytkowników Safe-Inet.

image
Do kupienia w sklepie Defence24.pl

 

Reklama

Komentarze

    Reklama