Reklama

Polityka i prawo

Europa pożegna się z Twitterem?

Fot. Canva.com

Twitter zostanie wyrzucony z Unii Europejskiej w przypadku naruszenia jej zasad - oświadczył w poniedziałek francuski minister Jean-Noel Barrot, odpowiedzialny za transformację cyfrową i telekomunikację.

Minister zareagował na zeszłotygodniową decyzję Twittera, który powiadomił, że wycofa się z dobrowolnego europejskiego kodeksu dobrych praktyk. Celem stworzonego w 2018 roku kodeksu jest przeciwdziałanie dezinformacji w sieci m.in. poprzez zwalczanie botów i fałszywych kont; przewiduje on także dostarczanie użytkownikom narzędzi, za pomocą których mogą zgłaszać dezinformację.

Francuski minister w wywiadzie udzielonym telewizji France Info. przyznał, że Twitter jest ważną platformą komunikacji, jednak nie można zaakceptować ryzyka, że zostanie zdominowany przez nadawców dezinformacji "a tym samym wpłynie na naszą debatę publiczną i naszą demokrację" powiedział.

Czytaj też

Akt o usługach cyfrowych

Minister przypomniał, że wycofanie się z dobrowolnego kodeksu nie zmienia faktu, iż od 25 sierpnia walka z dezinformacją w Unii stanie się obowiązkiem prawnym na mocy aktu o usługach cyfrowych (DSA). Zgodnie z nim największe platformy internetowe będą musiały przeciwdziałać dezinformacji. Nieprzestrzeganie DSA może kosztować firmę karę sięgającą 6 proc. rocznego obrotu.

„Jeżeli Twitter nie dostosuje się do europejskich przepisów do 25 sierpnia, nie będzie już mile widziany w Europie" – dodał minister.

Więcej na temat Twittera i jego decyzji dotyczącej opuszczenia europejskiego sojuszu na rzecz walki z dezinformacją pisaliśmy w tym tekście .

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

PAP/MG

Źródło:PAP / CyberDefence24

Komentarze