Polityka i prawo
E-polak potrafi? Coraz więcej obywateli korzysta z e-administracji
e-Polak potrafi i korzysta z e-administracji! Dowody? Kolejny rekord profilu zaufanego. Ma go już ponad 5 milionów Polaków. W trakcie dnia otwartego w Ministerstwie Cyfryzacji przekonywaliśmy kolejnych, że warto go założyć.
5 008 830 – dokładnie tylu Polaków korzysta z profilu zaufanego (PZ), naszego klucza do e-usług. Niecałe cztery lata temu miało go około 400 tysięcy osób, z czego w większości byli to urzędnicy wykorzystujący PZ służbowo. To przeszłość.
Czas rekordów
5 milionów profili zaufanych to świetny wynik, który postanowiliśmy uczcić. Nie chcieliśmy świętować sami, dlatego w środę zorganizowaliśmy dzień otwarty w Ministerstwie Cyfryzacji. Pomagaliśmy zakładać profile zaufane i je potwierdzaliśmy. To była także świetna okazja, by osobiście zadać nam pytanie lub rozwiać wątpliwości dotyczące korzystania z naszych e-usług. Wielu z niej skorzystało.
Byli z nami także eksperci Centrum Systemów Informatycznych Ochrony Zdrowia (CSIOZ), którzy odpowiadali na pytania dotyczące e-recept i e-skierowań, przy okazji pomagali też w pierwszym logowaniu do Internetowego Konta Pacjenta.
"Polacy coraz chętniej korzystają z e-administracji. Najlepszym dowodem na rekordowe zainteresowanie e-usługami jest właśnie popularność profilu zaufanego" – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. "Tylko w ubiegłym roku założyło go dokładnie 2 114 370 osób. A to oznacza, że w 12 miesięcy 2019 roku Polacy założyli tyle profili, co przez niemal… siedem lat. Ten rekord to efekt pracy nad nowymi e-usługami i konsekwentnego przekonywania Polaków, że warto nam zaufać, a przy okazji ułatwić sobie życie działając online" – dodał szef MC.
Warto mieć
Wiele wskazuje na to, że 2020 rok będzie kolejnym przełomem w historii profilu zaufanego. Od początku tego roku przybyło niemal 360 tysięcy nowych właścicieli PZ.
Profil zaufany przyda się wszystkim, niezależnie o tego ile mamy lat. Dzięki niemu bez konieczności wizyty w urzędzie możemy m.in.:
- złożyć wniosek o nowy dowód osobisty,
- zgłosić online narodziny dziecka,
- zawnioskować o odpis aktu stanu cywilnego,
- sprawdzić swoje punkty karne,
- zgłosić zbycie lub nabycie pojazdu,
- ale i siedząc w swoim ulubionym fotelu, z kubkiem kawy wysłać pismo do urzędu.
- Najbliższa okazja do wykorzystania profilu zaufanego nadarzy się już w sobotę – 15 lutego. To wtedy w usłudze Twój e-PIT zostaną udostępnione, przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową, nasze zeznania podatkowe za 2019 r. Profil zaufany to najszybszy sposób na zalogowanie się do systemu i sprawdzenie swojego rozliczenia – zachęca minister cyfryzacji Marek Zagórski.
- Stale pracujemy nad nowymi usługami, w związku z tym stale będzie przybywać sytuacji, w których będziemy mogli korzystać z profilu zaufanego. Naprawdę warto go mieć – dodaje szef MC.
Dasz radę!
Założenie profilu zaufanego, co udowadnialiśmy podczas dnia otwartego w Ministerstwie Cyfryzacji, jest bardzo proste i – co ważne – nic nie kosztuje.
e-Polak potrafi! Michał Czernecki tłumaczy, jak założyć profil zaufany przez internet – obejrzyj instruktaż.
Masz do wyboru dwie możliwości:
- Skorzystaj z bankowości elektronicznej.
Jeśli masz konto w bankach: PKO Bank Polski SA, Santander, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Alior Bank, Millennium Bank, T-Mobile Usługi Bankowe lub na platformie Envelo możesz założyć PZ przez internet. Cały proces zajmie Ci kilka minut:
Krok 1: w systemie bankowości elektronicznej Twojego banku wypełnij formularz o założenie profilu zaufanego.
Krok 2: operację potwierdź bankowym kodem autoryzacyjnym. Na adres mailowy otrzymasz potwierdzenie założenia konta.
- Załóż PZ online i potwierdź go w ciągu 14 dni w jednym z 1500 Punktów Potwierdzających.
Krok 1: wejdź na stronę www.pz.gov.pl i wybierz możliwość założenia profilu zaufanego z potwierdzeniem w Punkcie Potwierdzającym.
Krok 2: po założeniu PZ w Internecie, idź do Punktu Potwierdzającego. Masz na to 14 dni od złożenia wniosku. Sprawdź, gdzie w Twojej okolicy znajduje się najbliższy.
Na pewno sobie poradzisz. e-Polak potrafi!
Informacja prasowa Ministerstwa Cyfryzacji