Reklama

Polityka i prawo

Domena „gov.pl” z imieniem i nazwiskiem premiera. NASK odpowiada

premier morawiecki
Autor. Kancelaria Premiera/Flickr/CC BY-NC-ND 2.0

Kancelaria Premiera chciała wypromować newsletter, jednak wywołała przy tym poruszenie i krytykę ze strony internautów. Ich uwagę przykuł adres domeny, za pomocą której można się zapisać na cotygodniową dawkę informacji na temat pracy rządu. 

Reklama

Kancelaria Premiera promuje w sieci swój newsletter. W mediach społecznościowych pojawił się post, który opisuje dwa kroki, dzięki którym można zapisać się i otrzymywać cotygodniowy zestaw informacji od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. 

Reklama

Wystarczy wejść na stronę „mateuszmorawiecki(.)gov(.)pl”, następnie podać swój adres e-mail oraz imię.

#TWITTER[ id: Hqh2Vv ] 

Reklama

Imiona i nazwiska powiązane z domeną gov(.)pl?

Sprawa jednak wywołała poruszenie ze względu na nazwę domeny. „Imiona i nazwiska nie powinny być powiązane z domeną gov(.)pl” – wskazuje dziennikarz Wirtualnej Polski Patryk Słowik. 

Jak dodaje, taki krok jest niezgodny z Regulaminem nazw w domenie (.)gov(.)pl. „Nask zachował się politycznie, wbrew własnym regułom” – ocenia. 

Do sprawy odnieśli się także inni użytkownicy serwisu Twitter. Ich zdaniem domena nie powinna zawierać imienia i nazwiska Mateusza Morawieckiego, ale np. KPRM. 

NASK odpowiada

NASK odnosząc się do sprawy stwierdził, że „Regulamin NASK nie definiuje nazw domen, określa podmioty uprawnione do rejestracji”. Jak podaje, wniosek został złożony przez abonenta, którym jest KPRM. Rejestracja miała odbyć się w lutym 2018 roku.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama