Polityka i prawo
Dodatkowe opłaty dla Big Techów? Większość państw UE przeciw
Trwa pojednynek pomiędzy operatorami telekomunikacyjnymi a Big Techami. Chodzi o propozycję nowej opłaty, która miałaby być narzucona na największe firmy technologiczne.
Według informacji podanych przez Reutersa, większość państw Unii Europejskich jest przeciwna pomysłom operatorów telekomunikacyjnych, którzy postulują, aby duże firmy technologiczne partycypowały w kosztach wdrażania sieci 5G i szerokopasmowego internetu.
W ubiegłym tygodniu europejscy ministrowie zajmujący się dziedziną telekomunikacji w swoich krajach spotkali się z europejskim komisarzem ds. rynku wewnętrznego i usług, Thierrym Bretonem. Podczas spotkania, do którego doszło w Luksemburgu, odrzucili oni propozycję dodatkowej opłaty lub poprosili o większe uszczegółowienie planu.
Zdaniem ministrów, w tym momencie brakuje analizy skutków opłaty sieciowej, a także istnieje spore ryzyko, że – po ewentualnym wprowadzeniu opłaty – Big Techy przerzucą koszty na konsumentów.
Czytaj też
Telekomy kontra Big Techy
W gronie firm chcących takiej opłaty znalazły się: Deutsche Telekom, Orange, Telefonica i Telecom Italia. Ich zdaniem Big Techy powinny ponieść część kosztów sieci, ponieważ to ich dane stanowią w dużej mierze o zwiększonym ruchu sieciowym.
Nie trudno się domyślić, że firmy takie jak Alphabet (Google), Apple, Meta, Amazon, Netflix czy Microsoft są przeciwne takiemu pomysłowi. Zdaniem tych firm, dostatecznie dużo inwestują one w cyfrowy ekosystem i każda kolejna opłata byłaby ich zdaniem nieuczciwa.
Jak głosowały poszczególne państwa?
Według informacji Reutersa, w gronie państw przeciwnych dodatkowej opłacie są takie kraje jak: Austra, Belgia, Czechy, Dania, Finlandia, Niemcy, Irlandia, Litwa, Malta oraz Holandia.
Z kolei w gronie państw popierających pomysł są: Francja, Grecja, Węgry, Włochy, Hiszpania i Cypr.
Jak na tę sprawę patrzy polskie ministerstwo? Minister Janusz Cieszyński we wtorkowym tweecie poinformował, że nasz kraj jest przeciwny opłacie w proponowanej formie. Agencja Reutera jednak wcześniej pisała, że Polska zajmuje stanowisko neutralne - podobnie jak Portugalia i Rumunia.
Przeciw network fee w proponowanej postaci.
— Janusz Cieszyński (@jciesz) June 6, 2023
Więcej na temat technicznych aspektów proponowanego rozwiązania pisaliśmy we wrześniu ubiegłego roku .
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany