Polityka i prawo
Dlaczego Chiny próbują zhakować rząd Kambodży?
Relacje z Kambodżą są niezwykle istotne dla interesów militarno-gospodarczych Chin w Azji Południowo-Wschodniej. Zdaniem ekspertów opłacani przez rząd w Beijinie hakerzy, sukcesywnie od zeszłego roku, próbują dostać się do systemów rządowych Kambodży. Jak na ten moment wygląda jednak na to, że próby te nie zakończyły się sukcesem.
Z badań przeprowadzonych przez Palo Alto Networks, wynika, że chińska grupa Rancor finansowana przez rząd, próbowała włamać się do sieci jednej z organizacji rządowej w Kambodży, aby załadować do sieci złośliwe oprogramowanie.
Pierwsze podejście miało mieć miejsce w grudniu 2018 roku, kiedy grupa próbowała zainfekować sieć poprzez wysyłkę dokumentu Microsoft Excel ze złośliwym oprogramowaniem. Kolejna próba została podjęta już w styczniu następnego roku. Eksperci z Palo Alto Network odkryli je w lipcu 2019 roku. Zdaniem ekspertów, żadna z podjętych prób nie zakończyła się sukcesem - nieokreślonej z nazwy organizacji rządowej skutecznie udało się zablokować ataki.
Palo Alto Networks nie zdradziło o jaką organizację rządową chodzi. Eksperci przewidują również, że będzie dochodziło do podejmowania kolejnych prób ataków. Eksperci podkreślili natomiast, że grupa dysponuje bardzo zaawansowanymi narzędziami, wyprodukowanymi na własne potrzeby.
Z informacji wynika również, że nie jest to jedyna działalność Rancor. Jest ona aktywna w Azji Południowo-Wschodniej, grupa odpowiada m.in. za próby włamania w Singapurze. Zdaniem ekspertów bezpieczeństwa Check Point, grupa dokonała ataków na 5 agencji rządowych.
Dlaczego jednak Chińczycy uderzają w Kambodżę? Zdaniem ekspertów których przepytał portal CyberScoop jest to wynik zaprojektowanego rozwoju potęgi militarno-gospodarczej na terenie całej Azji Południowo-Wschodniej. Interesy te są prawdopodobną przyczyną ataków na rządowe systemy Kambodży. Przed wyborami, które miały miejsce w lipcu 2018 r. hakerzy powiązani z Chinami włamali się do sieci opozycyjnej partii politycznej. Chiny mają na celu poróżnić między sobą państwa należące do Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej, dlatego też relacje Chiny-Kambodża są szczególnie ważne dla Beijingu.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany