Polityka i prawo

Debata o etycznej AI. Pentagon zaprosił do rozmów 13 państw

fot. pickpik.com
fot. pickpik.com

Około 100 urzędników z 13 państw „spotkało” się online, aby debatować w jaki sposób ich siły zbrojne mogą etycznie wykorzystać sztuczną inteligencję. Pentagon zapowiada, że spotkania w takim lub większym gronie będą odbywać się trzy razy w roku.

Pierwszy taki szczyt został zorganizowany przez Pentagon i odbył się w ubiegły wtorek i środę. Zdaniem amerykańskich komentatorów jest to wyraz jak ważna jest sztuczna inteligencja dla Stanów Zjednoczonych.

Wydarzenie, którego gospodarzem był Joint AI Center Pentagonu, ma zapoczątkować międzynarodowe forum „AI Partnership for Defence”, którego zamierzeniem jest wypracowanie zarówno ogólnych zasad i polityki wykorzystywania tej technologii, ale również technicznej współpracy w zakresie danych i algorytmów.

"W nadchodzącym roku spodziewamy się rozszerzenia tej inicjatywy na jeszcze więcej krajów, ponieważ tworzymy nowe ramy i narzędzia do udostępniania danych, rozwoju współpracy i wzmocnionej interoperacyjności" - zapowiedział sekretarz obrony Mark Esper w ramach wystąpienia podczas zorganizowanym w zeszłym tygodniu przez Departament Obrony sympozjum 2020 Department of Defense Artificial Intelligence Symposium and Exposition o którym pisaliśmy tutaj

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Wielkiej Brytanii, Kanady, Danii, Estonii, Francji, Norwegii, Australii, Japonii, Korei Południowej, Izrael, Finlandia i Szwecja. Zgodnie z założeniami spotkania tego typu będą odbywać się trzy razy w roku.

Komentarze

    Czytaj także