Polityka i prawo
Cyfryzacja. Nowe rozdanie w Sejmie
Cyfryzacja z pewnością nie była najważniejszym tematem ostatniej kampanii parlamentarnej, jednak znalazła się choć w minimalnym stopniu w programach wyborczych. Poznaliśmy już wyniki ogłoszone przez Państwową Komisję Wyborczą, kto w nowym Sejmie ma szansę zająć się cyfryzacją?
We wtorek Państwa Komisja Wyborcza podała wyniki wyborów do Sejmu ze 100 proc. obwodowych komisji. Według tych danych, PiS uzyskało 35,38 proc. głosów, KO - 30,70 proc., Trzecia Droga - 14,40 proc., Nowa Lewica - 8,61 proc., Konfederacja - 7,16 proc. Pozostałe ugrupowania nie przekroczyły progu wyborczego. Frekwencja w wyborach do Parlamentu wyniosła aż 74,38 proc.
Czytaj też
Tym samym poznaliśmy także nazwiska posłów, którzy pojawią się w składzie nowego Sejmu. Część z nich będzie miała wpływ na tworzenie polityki w obszarze cyfryzacji poprzez proponowanie projektów ustaw czy zmian w regulacjach.
Przypomnijmy, że w ostatniej kadencji w Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii (CNT) zasiadali kolejno: Jan Grabiec (KO) jako jej przewodniczący; Witold Czarnecki (PiS) jako zastępca; Jarosław Gonciarz (PiS) jako zastępca; Marcin Kierwiński (KO) jako zastępca; Grzegorz Napieralski (KO) jako zastępca.
Natomiast wśród jej członków znaleźli się: Katarzyna Czochara (PiS); Konrad Frysztak (KO); Radosław Fogiel (PiS); Krzysztof Gawkowski (Lewica); Michał Gramatyka (Polska2050); Robert Gontarz (PiS); Marcin Gwóźdź (PiS); Fryderyk Kapinos (PiS); Leszek Kowalczyk (PiS); Robert Kwiatkowski (LD); Arkadiusz Marchewka (KO); Kazimierz Matuszny (PiS); Anna Pieczarka (PiS); Dariusz Stefaniuk (PiS); Jacek Tomczak (KP); Adrian Zandberg (Lewica).
Czytaj też
Kto w nowym Sejmie zajmie się cyfryzacją?
W nowej kadencji Parlamentu tematem cyfryzacji prawdopodobnie może zająć się część posłów, którzy dostali się do Sejmu głosami wyborców i zasiadali w poprzednim składzie Komisji Cyfryzacji.
Do Sejmu ze wspomnianego składu weszli: (do czasu powołania nowego rządu wciąż jeszcze obecny minister cyfryzacji) Janusz Cieszyński (PiS); sekretarz stanu Adam Andruszkiewicz w Ministerstwie Cyfryzacji (PiS); Jan Grabiec (KO, przewodniczący sejmowej Komisji Cyfryzacji); Krzysztof Gawkowski (Lewica, współautor wyborczej koncepcji reformy cyfryzacji i cyberbezpieczeństwa); Arkadiusz Marchewka (KO; wyznaczony na ministra cyfryzacji w tzw. gabinecie cieni PO w 2016 roku); Adrian Zandberg (Nowa Lewica; był m.in. programistą w ramach własnej działalności gospodarczej); Michał Gramatyka (Trzecia Droga, autor koncepcji mLegitymacji poselskiej), Grzegorz Napieralski (zastępca wiceprzewodniczącego Komisji).
Do Sejmu dostał się także m.in. przeciwnik rozwoju w Polsce sieci 5G poseł Jarosław Sachajko (startował z listy PiS), który twierdził, że „rząd ukrywa wiedzę o zagrożeniach związanych z 5G”. Inni posłowie, którzy wcześniej zasiadali w sejmowej Komisji CNT to - z Koalicji Obywatelskiej: Marcin Kierwiński; Korad Frysztak; z PiS: Witold Czarnecki, Katarzyna Czochara, Radosław Fogiel, Robert Gontarz, Marcin Gwóźdź, Fryderyk Kapinos, Anna Pieczarka, Dariusz Stefaniuk, z Trzeciej Drogi: Jacek Tomczak.
Co politycy obiecywali w kampanii wyborczej w kontekście cyfryzacji i cyberbezpieczeństwa? Szczegółowo omawialiśmy to na naszych łamach. Obietnice wyborcze w kontrze do politycznej rzeczywistości będziecie mogli zweryfikować samodzielnie w oparciu o nasze materiały, które są dostępne TUTAJ.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany