Reklama

Polityka i prawo

Cyfryzacja Miejsc Pamięci. Nie tylko digitalizacja Ksiąg Cmentarnych

Fot. Linda Gerbec/unsplash.com
Fot. Linda Gerbec/unsplash.com

Kancelaria premiera zadeklarowała, że w ramach projektu Cyfryzacja Miejsc Pamięci utworzy centralną wyszukiwarkę cmentarzy i miejsc pochówków, a dotychczasowe Księgi Cmentarne zostaną zdigitalizowane.

Jak wskazuje w komunikacie do sprawy KPRM, realizacja projektu ma pomóc Polakom w m.in. odnalezieniu miejsca pochówku dalszych krewnych. Ma to szczególne znaczenie w dniu 1 listopada, kiedy tłumnie udajemy się na cmentarze. 

W ramach inicjatywy powstanie centralna wyszukiwarka cmentarzy, zawierające dane na temat np. osób pochowanych w danym miejscu. Lokalizację grobów będzie można sprawdzić na wirtualnej mapie cmentarza” - tłumaczy KPRM.

Cyfryzacja Miejsc Pamięci to projekt, którego celem jest przede wszystkim opracowanie i wdrożenie centralnego, ogólnopolskiego systemu zawierającego ustandaryzowane dane na temat osób pochowanych i grobów na wszystkich cmentarzach i niecmentarnych miejscach pochówków w Polsce. Dzięki tym działaniom wkrótce odnalezienie nieznanych grobów bliskich będzie łatwiejsze.

mówi Wojciech Labuda, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. ochrony miejsc pamięci

Co więcej, zapowiedziano działania na rzecz zdigitalizowania Ksiąg Cmentarnych. Powstanie elektroniczna Księga Cmentarna (eKC), co wpłynie na optymalizację procesów związanych z pochówkiem. Zwiększy się też dostępność informacji o cmentarzach oraz transparentność w zakresie ich zarządzania” - czytamy w komunikacie. 

Ponadto, dostępne będą także usługi związane z obsługą miejsc pochówku, np. informacje o terminie ich opłacenia. Z zarządcą cmentarza będzie można skontaktować się poprzez formularz online. 

Zasłużeni w naszej pamięci 

Dzięki projektowi zwiększy się także dostępność informacji o miejscach pochówku osób zasłużonych. Powstaną rozwiązania umożliwiające znalezienie cmentarzy historycznych oraz grobów osób zasłużonych, grobów wojennych i grobów weteranów.

„Nowy system da także możliwość weryfikacji, czy osoba pochowana była odznaczona najwyższymi odznaczeniami państwowymi. Dzięki temu groby osób zasłużonych będą lepiej chronione, między innymi przed likwidacją” - podkreślono w komunikacie. 

Projekt ma także wymiar edukacyjny. Nasze działania wpłyną na upowszechnianie wiedzy o osobach zasłużonych dla Państwa i społeczeństwa.

wskazuje KPRM

Pilotaż 

Obecnie trwają prace pilotażowe, które KPRM realizuje we współpracy z ośmioma gminami korzystającymi obecnie z komercyjnych systemów do zarządzania cmentarzami.

„Pilotaż potrwa do końca tego roku. Pod koniec marca 2022 r. powstanie rejestr cmentarzy. Od kwietnia 2022 r. rozpoczniemy prace nad pełną wersją rejestrów grobów i miejsc spoczynku” - wyjaśnia KPRM.

Na podstawie informacji prasowej KPRM


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Komentarze