Polityka i prawo
Cyfryzacja Miejsc Pamięci. Nie tylko digitalizacja Ksiąg Cmentarnych
Kancelaria premiera zadeklarowała, że w ramach projektu Cyfryzacja Miejsc Pamięci utworzy centralną wyszukiwarkę cmentarzy i miejsc pochówków, a dotychczasowe Księgi Cmentarne zostaną zdigitalizowane.
Jak wskazuje w komunikacie do sprawy KPRM, realizacja projektu ma pomóc Polakom w m.in. odnalezieniu miejsca pochówku dalszych krewnych. Ma to szczególne znaczenie w dniu 1 listopada, kiedy tłumnie udajemy się na cmentarze.
W ramach inicjatywy powstanie centralna wyszukiwarka cmentarzy, zawierające dane na temat np. osób pochowanych w danym miejscu. „Lokalizację grobów będzie można sprawdzić na wirtualnej mapie cmentarza” - tłumaczy KPRM.
Cyfryzacja Miejsc Pamięci to projekt, którego celem jest przede wszystkim opracowanie i wdrożenie centralnego, ogólnopolskiego systemu zawierającego ustandaryzowane dane na temat osób pochowanych i grobów na wszystkich cmentarzach i niecmentarnych miejscach pochówków w Polsce. Dzięki tym działaniom wkrótce odnalezienie nieznanych grobów bliskich będzie łatwiejsze.
Co więcej, zapowiedziano działania na rzecz zdigitalizowania Ksiąg Cmentarnych. „Powstanie elektroniczna Księga Cmentarna (eKC), co wpłynie na optymalizację procesów związanych z pochówkiem. Zwiększy się też dostępność informacji o cmentarzach oraz transparentność w zakresie ich zarządzania” - czytamy w komunikacie.
Ponadto, dostępne będą także usługi związane z obsługą miejsc pochówku, np. informacje o terminie ich opłacenia. Z zarządcą cmentarza będzie można skontaktować się poprzez formularz online.
Zasłużeni w naszej pamięci
Dzięki projektowi zwiększy się także dostępność informacji o miejscach pochówku osób zasłużonych. Powstaną rozwiązania umożliwiające znalezienie cmentarzy historycznych oraz grobów osób zasłużonych, grobów wojennych i grobów weteranów.
„Nowy system da także możliwość weryfikacji, czy osoba pochowana była odznaczona najwyższymi odznaczeniami państwowymi. Dzięki temu groby osób zasłużonych będą lepiej chronione, między innymi przed likwidacją” - podkreślono w komunikacie.
Projekt ma także wymiar edukacyjny. Nasze działania wpłyną na upowszechnianie wiedzy o osobach zasłużonych dla Państwa i społeczeństwa.
Pilotaż
Obecnie trwają prace pilotażowe, które KPRM realizuje we współpracy z ośmioma gminami korzystającymi obecnie z komercyjnych systemów do zarządzania cmentarzami.
„Pilotaż potrwa do końca tego roku. Pod koniec marca 2022 r. powstanie rejestr cmentarzy. Od kwietnia 2022 r. rozpoczniemy prace nad pełną wersją rejestrów grobów i miejsc spoczynku” - wyjaśnia KPRM.
Na podstawie informacji prasowej KPRM
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.