Reklama

Polityka i prawo

CyberWeek, czyli podsumowanie tygodnia (26-30.04)

fot. mil.ru ; ssu.gov.ua;  U.S. Missile Defense Agency/Flickr/CC BY 2.0
fot. mil.ru ; ssu.gov.ua; U.S. Missile Defense Agency/Flickr/CC BY 2.0

Rosyjska działalność w obszarze informacyjnym, chińskie cyberszpiegostwo wymierzone w Tajwan oraz kolejna odsłona operacji Ghostwriter - to tylko niektóre tematy, którymi zajmowaliśmy się w tym tygodniu. Przegląd najważniejszych tematów już teraz w naszym podsumowaniu. 

Atak na media społecznościowe polityków elementem operacji informacyjnych

Operacja Ghostwriter, czyli kampania wpływu wymierzona w obszar informacyjny Polski, Litwy i Łotwy, została ujawniona w lipcu ubiegłego roku. Z najnowszego raportu Madiant (FireEye) wynika niepokojący wniosek – działania przeprowadzane w jej ramach wykorzystywały również przejęte konta polskich urzędników w mediach społecznościowych w celu rozpowszechniania narracji, mających zdyskredytować polski rząd i poszerzyć istniejące wewnętrzne podziały polityczne.

„Ghostwriter” powraca. Operacje informacyjne Rosji uderzające w wizerunek NATO i stosunki z Litwą



Rosyjska działalność dezinformacyjna w Europie Środkowo-Wschodniej

Rosja, pomimo podjętych działań zmierzających do powrotu części jednostek do stałych punktów dyslokacji, nadal utrzymuje jednak zwiększoną obecność swoich oddziałów na Krymie oraz na północ i wschód od granic Ukrainy. Działania z zakresu przerzutu wojsk na zachód kraju połączono z wyjątkowo intensywną kampanią propagandową i dezinformacyjną, prowadzoną m.in. w rosyjskojęzycznej sferze internetu. 

Rosyjska działalność dezinformacyjna wokół eskalacji napięć w Europie Środkowo-Wschodniej



Amerykanie zaniedbali testy cyberbezpieczeństwa. Dlaczego?

Agencja Obrony Antybalistycznej Stanów Zjednoczonych od 2017 roku nie przeprowadziła zaplanowanych testów cyberbezpieczeństwa w celu wykrycia luk w infrastrukturze. Tylko w ubiegłym roku zrezygnowano z 17 inicjatyw, co stanowi poważne zagrożenia dla amerykańskich systemów, których podatność może zostać wykorzystana przez wrogie podmioty.

Luki w systemach obrony przeciwrakietowej USA. Przez lata odwoływano testy cyberbezpieczeństwa



Pekin ucieka się do szpiegostwa w celu osłabienia pozycji Tajwanu?

Władze Tajwanu oficjalnie oskarżyły Chiny o prowadzenie wojny gospodarczej przeciwko wyspie. Jak wskazują, rozgrywa się ona w branży technologicznej, a Pekin dynamizuje ją poprzez kradzież technologii oraz agresywne „łowienie” specjalistów. 

Tajwan oskarżył Chiny o wszczęcie wojny gospodarczej. „Kradną technologię, by rosnąć w siłę”



Rosyjski cyberszpieg na Ukrainie

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wykryła kolejne cyberataki wymierzone w ukraińskie agencje rządowe. Wroga kampania została przypisana rosyjskim służbom specjalnym, które działały we współpracy ze zwerbowanym hakerem z Zaporoża. Mężczyzna w zamian za pieniądze, miał prowadzić działalność wywrotową na Ukrainie - obejmowało to głównie pozyskiwanie rządowych zasobów elektronicznych.

Działalność wywrotowa i zwerbowany haker. Misja rosyjskich służb na Ukrainie



Jak działa rosyjski wywiad?

FBI oraz Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego dokonały oceny działalności grupy hakerskiej CozyBear, powiązanej ze Służbą Wywiadu Zagranicznego Rosji. Przewiduje się, że jej członkowie nadal będą prowadzić operacje wywiadowcze w Stanach Zjednoczonych oraz innych krajach, uciekając się do włamań do sieci i systemów konkretnych celów.

Cyberoperacje rosyjskiego wywiadu. Wiele metod, ten sam cel



Czy w  Europie powinien zostać wprowadzony zakaz wykorzystywania technologii rozpoznawania twarzy?

Komentarz Europejskiego Inspektora Ochrony Danych pojawił się dwa dni po ogłoszeniu przez Komisję Europejską propozycji nowych przepisów i standardów dotyczących innowacyjnych rozwiązań w obszarze sztucznej inteligencji (AI). Propozycje Komisji wywołały krytykę ze strony grup zajmujących się prawami obywatelskimi, zaniepokojonych lukami, które mogą pozwolić rządom na wykorzystywanie AI do ograniczania praw człowieka.

Krytyka unijnych przepisów ws. AI. „Technologia rozpoznawania twarzy powinna być zakazana”



Reklama
Reklama

Komentarze