Reklama

Polityka i prawo

CyberWeek, czyli podsumowanie tygodnia (15-19.02)

fot. rpo.gov.pl; ; eFP Public Affairs Officer / army.cz; Rob Young / Flickr / CC BY 2.0; United States Space Force/Wikipedia/Domena publiczna
fot. rpo.gov.pl; ; eFP Public Affairs Officer / army.cz; Rob Young / Flickr / CC BY 2.0; United States Space Force/Wikipedia/Domena publiczna

Co wydarzyło się w minionym tygodniu? Na co warto zwrócić uwagę? Zapraszamy do lektury podsumowania ostatnich dni.

Jak najlepiej zbudować cyberobronę? Czeska armia postawiła na gry wojenne. 

Czeski minister resortu obrony, wskazał na wagę współpracy publiczno-prywatnej w kwestii budowania cyberbezpieczeństwa. „Było dla nas jasne, że aby móc stawić czoła nowym zagrożeniom, niezbędna jest silna współpraca między państwem a sektorem prywatnym, gdyż żaden z nich nie jest przygotowany do samodzielnego odniesienia sukcesu. Dlatego też czeskie ministerstwo wprowadziło nowy mechanizm współpracy w zakresie bezpieczeństwa publiczno-prywatnego - ćwiczenia w szarej strefie.

Gry wojenne w wersji czeskiej. Armia walczy z cyberzagrożeniami



Kto zaatakował francuskie firmy?

Francuska agencja bezpieczeństwa informacji ostrzega – rosyjscy hakerzy włamali się do licznych celów w kraju i pozostali w ukryciu nawet przez trzy lata. Zdaniem Francuzów, hakerzy działali od 2017 roku do 2020 i obrali za główny cel działalności firmy działające w obszarach IT oraz hostingu. W oficjalnym komunikacie do sprawy nie wskazano jednak jakie firmy padły ofiarą ataku – wywołało to spekulacje i poszukiwanie potencjalnych ofiar pośród klientów firmy. 

GRU uderzyło we francuskie firmy?



Chiny czy Stany Zjednoczone - które z tych państw jako pierwsze wprowadzi świat do ery science fiction?

Podczas gdy większość państw i firm koncentruje swoją uwagę na 5G, równolegle wyłania się geopolityczny wyścig o 6G. Kto wysunie się na prowadzenie w wyścigu i szybciej opracuje 6G uzyska strategiczną przewagę nad rywalem zarówno w wymiarze militarnym i społecznym, ale również gospodarczym, wynikającym z komercjalizacji opatentowanych technologii?

Amerykańsko-chiński wyścig o 6G. „Wielka gra” o dominację



Cyberżołnierze zasilą Siły Kosmiczne USA

Siły Kosmiczne USA zostaną zasilone pierwszymi cyberżołnierzami, którzy częściowo zostaną przeniesieni z amerykańskich sił powietrznych. Ich głównym celem będzie ochrona kluczowych systemów i prowadzonych przez dowództwo misji.

Pierwsi cyberżołnierze w Siłach Kosmicznych USA



Oczekiwałbym, żeby Polska zdała sobie sprawę, że dla tych gigantycznych podmiotów jesteśmy jakimś relatywnie niewielkim graczem

Obecnie mamy sytuację, w której Facebook ma ponad 2 miliardy użytkowników, Twitter gigantyczne znaczenie dla kreowania opinii w świecie polityki i dyplomacji, Instagram odgrywa dużą rolę pośród ludzi młodych a LinkedIn dla biznesu –  to są potężne mechanizmy wpływu na debatę publiczną.  Moim zdaniem, jest już trochę za późno, aby powiedzieć, że państwo w ogóle nie powinno obchodzić co tam się dzieje i że możemy zostawić tym podmiotom kreowanie reguł - stwierdził Adam Bodnar w rozmowie z naszym portalem.

Bodnar: ustawa o wolności w internecie to kolejny element wojny ideologicznej



"Zagrożenie jeszcze nie minęło"

Anne Neuberger, która w Białym Domu odpowiada za cyberbezpieczeństwo, potwierdziła, że wciąż badany jest zakres szkód spowodowanych włamaniem oraz dokonywana jest ocena potencjalnych reakcji, a także wciąż prowadzone są prace nad próbą potwierdzenie tożsamość tego, kto za tym stoi. Jak stwierdziła Neuberger proces ten wymaga więcej czasu.

Hack Dekady: Biały Dom prezentuje plan na usunięcie rosyjskiej ingerencji



Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama