Reklama

Polityka i prawo

CyberWeek, czyli podsumowanie tygodnia (05-09.04)

Fot. Mil.ru/Wikimedia Commons/CC BY 4.0 / 7th Army Training Command/Flickr/CC BY 2.0
Fot. Mil.ru/Wikimedia Commons/CC BY 4.0 / 7th Army Training Command/Flickr/CC BY 2.0

Czy luki w unijnym prawie są wykorzystywane przez służby do inwigilacji? W jaki sposób hakerzy powiązani z Chinami namierzyli wietnamskich wojskowych? Co robi Łotwa, aby zostać natowskim „królestwem” 5G? W tym tygodniu postaraliśmy się odpowiedzieć na te i inne pytania, przy okazji omawiania bieżących wydarzeń z kraju i ze świata. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? 

Luki w unijnym prawie sprzyjają inwigilacji?

Na początku tygodnia skupiliśmy się na liście 51 europejskich organizacji zajmujących się prawami człowieka, regulacjami cyfrowymi i sprawiedliwością społeczną (m.in. Article19, Watch UK, AlgorithmWatch i European Digital Societ), skierowanym do unijnego komisarza ds. sprawiedliwości Didiera Reyndersa. W treści wezwano organy UE do o wprowadzenie zakazu masowego lub arbitralnego użycia danych biometrycznych, a także wzmocnienia ochrony praw podstawowych w odniesieniu do nowych przepisów odnoszących się do etycznego wykorzystania sztucznej inteligencji (AI) w państwach członkowskich, które mają zostać opublikowane przez Komisję Europejską 21 kwietnia br.  

Inwigilacja w Europie. Służby wykorzystują luki w unijnym prawie



Wietnamscy wojskowi celem chińskich działań 

Specjaliści firmy Kaspersky wykryli  zaawansowaną kampanię cyberszpiegowską ukierunkowaną na podmioty z sektora rządowego i wojskowego w Wietnamie. Jak informowaliśmy we wtorkowym materiale, wrogie działania były wymierzone również w Tajlandię oraz inne państwa położone w Azji Środkowej. Za operację prawdopodobnie odpowiada chińskojęzyczna grupa Cycldek.

Chińscy hakerzy namierzyli wietnamskich wojskowych



Łotwa „królestwem” 5G NATO?  

W środę na naszym portalu ukazał się materiał poświęcony wysiłkom Łotwy w zakresie rozwoju innowacyjnych rozwiązań bazujących na 5G w dziedzinie wojskowości. Technologia jest szansą nie tylko dla tego państwa, ale także całego NATO na zwielokrotnienie siły i tym samym zrównania szans z Rosją. Jednak, aby było to możliwe konieczne jest silne zaangażowanie sojuszników, w tym Polski. 

Łotwa zostanie centrum 5G NATO? Technologia ma zrównoważyć potencjał Sojuszu z Rosją



Wyciek danych z LinkedIn à la Facebook

Baza danych odnośnie 500 mln użytkowników została wystawiona na sprzedaż na popularnym forum hakerskim za 4-cyfrową kwotę - informowaliśmy w czwartek. Osoba dysponująca plikami udostępniła również 2 mln rekordów, aby uwiarygodnić posiadane przez siebie informacje. Jest to kolejny tak duży wyciek danych po incydencie z udziałem Facebooka. Co grozi osobom, których dane trafiły do sieci? 

Po Facebooku, czas na LinkedIn. Wyciek danych pół miliarda profili



Amerykanie chcą zakłócić modernizację chińskiej armii

W piątkowym materiale skupiliśmy się na decyzji Departamentu Handlu USA, na mocy której 7 chińskich podmiotów z branży superkomputerów zostało wpisanych na tzw. „czarną listę”. Waszyngton argumentuje swoją decyzję tym, że stanowią one zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i interesów Stanów Zjednoczonych, poprzez wspieranie wojska Państwa Środka, które używa ich produktów do działań uznawanych przez USA za wrogie. Administracja Joe Bidena chce uniemożliwić Chinom wykorzystywanie amerykańskich technologii do wspierania procesu modernizacji armii. 

USA próbują utrudnić modernizację chińskiego wojska

Reklama
Reklama

Komentarze