Polityka i prawo
Cyberataki negatywnie wpływają na kondycję psychiczną pracowników
Cyberataki, bazujące przede wszystkim na złośliwych operacjach wymierzonych w pocztę elektroniczną, mają negatywny wpływ na kondycję psychiczną pracowników podmiotów będących ofiarami incydentu - stwierdzono w raporcie opracowanym przez firmę Barracuda Networks.
W ciągu ostatniego roku 82 proc. badanych firm i organizacji ucierpiało w wyniku cyberataku przeprowadzonego z wykorzystaniem poczty elektronicznej - wynika z raportu BN. 74 proc. respondentów opisało wpływ tych incydentów na działanie ich struktury jako znaczący.
Jak podkreślił wiceprezes Barracuda Networks ds. międzynarodowych Chris Ross, przeprowadzona przez firmę ankieta wykazała, że w ciągu 2018 roku liczba osób cierpiących na problemy zdrowia psychicznego wzrosła o 78 proc. w stosunku do roku poprzedzającego. Ross zaznaczył, że przyczyn tego faktu nie można w bezpośredni sposób powiązać jedynie z nasilonym występowaniem cyberataków, jednakże zjawisko to jego zdaniem nie pozostaje bez istotnego wpływu na statystykę problemu.
Autorzy raportu wskazali, że negatywny wpływ ataków prowadzonych z użyciem poczty elektronicznej jest zdecydowanie większy w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, niż w pozostałych obszarach. Przedsiębiorstwa i organizacje działające w tym regionie otrzymują więcej złośliwych e-maili niż wynosi średnia globalna. Jedna trzecia respondentów otrzymuje pomiędzy sześcioma a 50 tego rodzaju niebezpiecznymi e-mailami dziennie - oceniła firma.
38 proc. badanych pracowników firm oceniło, że ataki z użyciem e-maili przyczyniają się do zwiększenia ich poziomu stresu w pracy. Najczęściej zjawisko to było zgłaszane przez członków kadry menedżerskiej.
Również 38 proc. pracowników obawia się ataków hakerskich za pośrednictwem poczty elektronicznej poza godzinami pracy, a 16 proc. poinformowało o rezygnacji z planów osobistych ze względu na tego rodzaju zdarzenie. Jak zauważyli autorzy raportu, 32 proc. ankietowanych osób obawia się negatywnego wpływu tego typu cyberataków na ich reputację.
Ankieta firmy Barracuda Networsk została przeprowadzona z udziałem 660 decyzyjnych osób z firm i organizacji sektora usług teleinformatycznych z całego świata i obejmuje cały rok 2018.