Reklama

Polityka i prawo

Cyberataki na kamery firmy Nest. Producent uspokaja użytkowników

Fot. Vitamin/Pixabay
Fot. Vitamin/Pixabay

Jak podaje serwis CNet, użytkownicy kamer firmy Nest (Google) informują o cyberatakach wymierzonych w ich urządzenia. Władze korporacji zapewniają, że systemy przedsiębiorstwa nie zostały naruszone przez hakerów oraz obiecują poprawę bezpieczeństwa swoich produktów. 

Media w USA w ciągu ostatnich kilku dni informowały o serii ataków na kamerki Nest, które wyświetlały swoim użytkownikom komunikat o wystrzeleniu przez Koreę Północną pocisków rakietowych w stronę Stanów Zjednoczonych. Według doniesień ostrzeżenia tekstowe na ekranie komputera połączonego z kamerką było poprzedzone przez donośny alarm dźwiękowy. Sam komunikat natomiast informował o trzech godzinach na ewakuację, jakie miały obejmować mieszkańców Los Angeles, Chicago i Ohio.

Jedna z użytkowniczek sprzętu firmy Nest po otrzymaniu takiej wiadomości zdecydowała się skontaktować z producentem. Firma poinformowała ją, że jej urządzenie zostało przejęte przez hakerów, najpewniej w wyniku wykradzenia hasła dostępowego do systemu kontrolnego kamerki. Jednocześnie rzeczniczka firmy oznajmiła, że systemy Nest nie zostały w żaden sposób naruszone przez hakerów, a z baz danych kontrolowanych przez firmę nie wyciekły żadne informacje na temat konsumentów. Przedstawicielka Nest doradziła również, by użytkownicy sprzętu aktywowali zabezpieczenia wieloskładnikowe dla swoich urządzeń.

Serwis CNet przypomniał, że to nie pierwszy przypadek naruszenia bezpieczeństwa kamerek Nest. W grudniu ubiegłego roku hakerzy przejęli kontrolę nad urządzeniem należącym do jednego z mieszkańców Arizony, a następnie ostrzegli go o podatnościach cyberbezpieczeństwa w sprzętach, jakie miał w swoim domu. W innym przypadku, do którego również doszło w grudniu ubiegłego roku, cyberprzestępcy poinformowali z użyciem kamerki Nest amerykańską parę o planach porwania ich dziecka.

Eksperci z branży cyberbezpieczeństwa ostrzegają od wielu lat o ryzyku, jakie wiąże się z użyciem inteligentnych urządzeń domowych podłączonych do internetu. Gadżety Internetu Rzeczy (IoT) najczęściej zawierają w sobie bardzo dużo podatności, które cyberprzestępcy mogą wykorzystać w łatwy sposób. Zdaniem badaczy obowiązkiem producentów tego rodzaju sprzętów jest edukowanie konsumentów na temat ryzyka oraz sposobu zabezpieczania się przed aktywnością hakerów, a także domyślne włączanie najwyższego poziomu ochrony bezpieczeństwa już w chwili, w której klient wyjmuje zakupiony produkt z pudełka i uruchamia go po raz pierwszy. 

SZP/PAP

Reklama
Reklama

Komentarze