Reklama

Polityka i prawo

Cyberatak na litewskie MSZ. Hakerzy wykorzystali motyw amerykańskiej obecności w regionie

Fot. Colin/Wikimedia Commons/CC 4.0
Fot. Colin/Wikimedia Commons/CC 4.0

Litewskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych padło ofiarą cyberataku. Podczas złośliwej kampanii, przeprowadzonej w zeszły piątek, hakerzy rozsyłali fałszywe wiadomości podszywając się pod władze resortu, informując o nuklearnych planach Stanów Zjednoczonych - informuje litewska telewizja LRT. 

Fałszywe wiadomości, wysłane z adresu e-mail ministerstwa, poruszały problematykę rzekomych planów budowy bazy wojskowej na Litwie przez Stany Zjednoczone, która będzie przeznaczona do przechowywania broni nuklearnej.

„Departament MSZ nie opublikował żadnego komunikatu prasowego na temat planów utworzenia amerykańskiej bazy wojskowej na Litwie” – stwierdzono w oświadczeniu wydanym przez litewski resort. Wiadomości prawdopodobnie były częścią złożonego cyberataku. Zgodnie z komunikatem, wyspecjalizowane instytucje badają ten incydent.

Postępowanie w tej sprawie już trwa. Eksperci poszukują dowodów potwierdzających tezę o złośliwym ataku hakerskim. „Wkrótce dowiemy się, czy był to atak hakerski” – zaznaczył przedstawiciel litewskiego wojskowego centrum StratCom Laimis Bratikas. „Zakładamy, że incydent był skoordynowany” - stwierdził.

Reklama

Komentarze

    Reklama