Reklama

Polityka i prawo

Chmura Krajowa i Microsoft wspomogą transformację cyfrową firm

Fot. Pxfuel.com/Domena pubiczna
Fot. Pxfuel.com/Domena pubiczna

Pomoc polskim firmom w transformacji cyfrowej jest jednym z celów współpracy Operatora Chmury Krajowej i Microsoftu, z czego skorzystał już m.in. Ruch SA - powiedziała PAP Izabela Świderek-Kowalczyk z OChK.

W maju Microsoft i Operator Chmury Krajowej podpisali porozumienie, dzięki któremu w Polsce powstanie regionalny hub technologiczny, czyli pierwszy region przetwarzania danych tej firmy w Europie Środkowo-Wschodniej. Inwestycja ma być warta miliard dolarów.

Według Izabeli Świderek-Kowalczyk ważnym aspektem współpracy Chmury Krajowej z Microsoftem jest - obok oferowania rozwiązań IT - świadczenie usług doradczych związanych z procesem transformacji cyfrowej.

"Świadomość możliwości, jakie dają rozwiązania chmurowe, wciąż jest na polskim rynku niewystarczająca, stąd wynikają też niekiedy obawy przed ich wdrożeniem. Wprowadzenie rozwiązań chmurowych wymagają nauczenia całej firmy, w tym biznesu, jak z nich korzystać. Często pozwala też wypłynąć firmom na zupełnie nowe wody" - powiedziała.

Wskazała, że trzeba indywidualnie dobierać rozwiązania w zależności od branży i etapu rozwoju przedsiębiorstwa. "Innej pomocy potrzebuje np. przedsiębiorstwo produkcyjne, które w ogóle nie korzystało z tego typu rozwiązań i chce np. zacząć sprzedawać online, a innej firma, która przetwarza ogromne zbiory danych i ma już swoje centra danych, ale chce robić to bardziej efektywnie w chmurze" - opisywała.

Jak mówiła, jednym z klientów, któremu OChK i Microsoft pomogą w transformacji cyfrowej, jest Ruch SA.

"W przypadku Ruchu to jest szerszy proces, który ma szansę zaowocować gruntowną transformacją i przestawieniem się tego biznesu na cyfrowe tory" - powiedziała. W ramach zrealizowanego pierwszego etapu planu transformacji cyfrowej w RUCH-u wdrożone zostało m.in. środowisko do pracy zdalnej i współpracy w zespołach oparte o środowisko Office 365 firmy Microsoft dla ponad 500 pracowników firmy. Wpływ na przyspieszenie tego procesu miał wybuch epidemii koronawirusa. Kolejne kroki mają usprawnić procesy operacyjne w spółce.

Usługi chmurowe polegają na dostarczaniu mocy obliczeniowej (serwerów, oprogramowania, baz danych, sieci, narzędzi analitycznych itp.) za pośrednictwem sieci prywatnej lub internetu. Zamiast kupować własny sprzęt, oprogramowanie, środki bezpieczeństwa, etc., można kupić usługę realizowaną przez zewnętrzny podmiot - dostawcę chmury, dysponującego własną infrastrukturą, sprzętem, systemami bezpieczeństwa i usługami dodanymi. Platforma ta udostępniana jest w ramach opłaty subskrypcyjnej związanej z poziomem wykorzystania konkretnych zasobów chmury.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama