Nie kończy się spór pomiędzy władzami stanu Montana a TikTokiem. Chińska aplikacja zyskuje sojuszników. Są nimi inne firmy technologiczne.
Montana jest pierwszym amerykańskim stanem, który zdecydował, że TikTok będzie zablokowany na jego obszarze, a pobieranie aplikacji stanie się tam niemożliwe od 1 stycznia 2024 roku.
Choć od decyzji władz Montany minęło już kilka miesięcy, zamieszanie związana z całą sprawą nie kończy się. Według danych podanych przez Agencję Reutera, kilka grup technologicznych zdecydowało się poprzeć TikToka w sporze z władzami stanu Montana. W poniedziałek poparły one chińską platformę w pozwie mającym na celu zablokować zakaz.
NetChoice oraz Chamber of Progress, czyli koalicje platform technologicznych, stwierdziły że wysiłki podejmowane przez władze Montany „ignorują cel Internetu" i mogą doprowadzić do „bałkanizacji sieci". W ten oto sposób wspomniane grupy dołączyły do TikToka, który w maju pozwał władze stanu, twierdząc, że decyzja Montany narusza prawa firmy i użytkowników do wolności słowa. Pozywający powołali się tu na Pierwszą Poprawkę Konstytucji Stanów Zjednoczonych.
Czytaj też
W tle Chiny
W całej sprawie warto zapytać o powody, dla których władze stanu zdecydowały się na tak radykalne potraktowanie chińskiej aplikacji. Chodzi o dane użytkowników platformy, które mają trafiać do rządu w Pekinie.
„Dzisiaj Montana podejmuje najbardziej zdecydowane działania ze wszystkich stanów, aby chronić prywatne dane mieszkańców i poufne dane osobowe przed zebraniem ich przez Komunistyczną Partię Chin" – pisał w maju Greg Gianforte, gubernator Montany.
Według zapewnień władz TikToka, takie twierdzenie nie jest zgodne z prawdą. Przedstawiciele aplikacji twierdzą, że „nie udostępniały i nie udostępniają danych użytkowników z USA chińskiemu rządowi, a także podjęły odpowiednie środki w celu ochrony prywatności i bezpieczeństwa użytkowników TikToka".
Czytaj też
TikTok w USA
Z TikToka korzysta około 150 milionów Amerykanów (w 2021 roku w Stanach Zjednoczonych żyło ponad 330 milionów osób). Z kolei w przypadku Montany, z chińskiej aplikacji może korzystać nawet 380 tysięcy obywateli (w Montanie żyje ponad milion osób).
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].