Polityka i prawo
Branża cyfrowa przestrzega przed propozycjami ws. Kodeksu Usług Cyfrowych
Europejska branża cyfrowa zaapelowała do Parlamentu Europejskiego, aby jeszcze raz przemyślał propozycje złożone przez Komisję Rynku Wewnętrznego ws. Kodeksu Usług Cyfrowych (DSA - Digital Services Act).
Zdaniem dziewięciu organizacji, które podpisały się pod apelem - w tym krajowego, Związku Cyfrowa Polska – nowe propozycje są sprzeczne z propozycjami Komisji Europejskiej w tej sprawie oraz „mogą zagrozić innowacjom oraz są niekorzystne dla handlu elektronicznego w Unii Europejskiej”.
Wspólne stanowisko europejskiej branży cyfrowej nawiązuje do ostatnich propozycji zgłoszonych przez sprawozdawcę Komisji Rynku Wewnętrznego (IMCO) – posłankę do PE Christel Schaldemose.
Zdaniem ekspertów z branży cyfrowej, zaproponowane zmiany daleko wykraczają poza wniosek Komisji Europejskiej i mogą „potencjalnie zdusić innowacje i zburzyć internet w Europie, jaki znamy”. - Przyjęcie niektórych propozycji zaproponowanych przez sprawozdawcę komisji IMCO osłabiłoby zdolność europejskiego sektora technologicznego do dalszego rozwoju i innowacji oraz tworzenia nowych miejsc pracy – napisano w apelu do Parlamentu Europejskiego.
Zdaniem prezesa Związku Cyfrowa Polska Michała Kanownika, który podpisał się pod apelem w imieniu organizacji, „istnieje zagrożenie, że nowe regulacje utrudnią rozwój innowacji oraz będą zbyt dużym obciążeniem finansowym dla sektora MŚP i start-upów”. – Należy dołożyć wszelkich starań, by przepisy nie zaszkodziły w handlu elektronicznym i nie ograniczyły możliwości rozwoju innowacji – stwierdza Michał Kanownik.
Regulacje powstrzymają innowacje?
Wśród zastrzeżeń europejskiej branży cyfrowej znalazły się m.in. uwagi dotyczące faktu, że internetowe platformy handlowe będą miały obowiązek monitorowania internetu, co miało być „zagrożeniem dla praw podstawowych”. - Zaproponowane zmiany miałyby uderzyć zwłaszcza w tysiące małych firm i ich docieraniu do klientów w całej Europie – wskazuje branża cyfrowa.
Przedstawiciele sektora cyfrowego obawiają się także, że w konsekwencji przedsiębiorstwa będą niechętne do wprowadzania innowacji bojąc się, że nie spełnią wszystkich założeń zawartych w nowych regulacjach.
„UE powinna robić wszystko, co w jej mocy, aby wspierać innowacje, zachęcać do przedsiębiorczości i stymulować wzrost gospodarczy. Wzywamy Parlament Europejski do ponownego rozważenia proponowanych środków, które naszym zdaniem zmienią całkowicie internet w Europie, zdławią powstawanie nowych innowacyjnych firm, a także wprowadzą szereg nowych przepisów ograniczających platformy w sposób, który tylko zmniejszy ich atrakcyjność dla użytkowników” – podkreślono we wspólnym stanowisku.
Unia Europejska nad Kodeksem Usług Cyfrowych (DSA) pracuje od początku 2020 roku, jego celem ma być zapewnienie jednolitego ustawodawstwa w sektorze usług cyfrowych.