Reklama

Polityka i prawo

Białystok: seniorzy chcą podnosić swoje kompetencje cyfrowe

Fot. Sigismund von Dobschütz/Wikimedia Commons/CC 3.0
Fot. Sigismund von Dobschütz/Wikimedia Commons/CC 3.0

Pomocy w obsłudze smrtfonów, laptopów, zakładaniu kont mailowych i w social mediach udzielali specjaliści białostockim seniorom w ramach projektu „Telefon Cyfrowych Porad dla Seniora”. W ciągu trzech miesięcy użytkownicy skorzystali z porad ponad 200 razy.

Projekt Telefon Cyfrowych Porad dla Seniora był pilotażem skierowany do seniorów 60+ zamieszkujących teren Białegostoku, trwał od marca do końca maja - powiedziała PAP Monika Lewko z Fundacji Spe Salvi, która prowadziła ten projekt.

Poinformowała, że zainteresowanie było bardzo duże, w ciągu trzech miesięcy z projektu skorzystało 205 seniorów. Mówiła, że była to różna forma pomocy, od porad telefonicznych po konsultacje w siedzibie fundacji, a także wizyty w domach seniorów.

Seniorzy wykazali duże zainteresowanie. Jak niektórzy stwierdzali, jest im to bardzo potrzebne, bo nie mają osób, które mogłyby im pomóc - powiedziała Lewko.

Wymieniła, że najczęściej seniorzy szukali pomocy w obsłudze telefonu czy smartfona, nie tylko jak go włączyć i dzwonić, ale też jak pisać smsy czy korzystać z aplikacji. Były też prośby o zainstalowanie aplikacji różnych mediów społecznościowych i pomoc w zalogowaniu się do nich. Seniorzy szukali też pomocy z obsłudze laptopów. Lewko dodała, że specjaliści pomagali też w podłączeniu drukarki, zakładaniu kont mailowych, a także w wyborze telefonu.

Prowadząca projekt mówiła, że z porad korzystali seniorzy w różnych wieku, było też kilka zgłoszeń od ponad 90-letnich seniorek. Wszyscy bardzo liczyli na to, że projekt będzie kontynuowany.

Pilotaż cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, zakładano, że z porad skorzysta ok. 100 seniorów, a zgłoszeń było dwa razy tyle, dlatego miasto postanowiło go kontynuować - poinformowała PAP Eliza Bilewicz-Roszkowska z departamentu komunikacji społecznej z Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Projekt ruszy 15 czerwca i potrwa do końca roku. Obecnie trwa ocena wniosków złożonych przez dwie organizacje - powiedziała Bilewicz-Roszkowska. Swoją ofertę złożyła m.in. Fundacja Spe Salvi.

image

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama