Reklama

Polityka i prawo

Biały Dom obiecuje 10 mln dol. za informacje o cyberprzestępcach. "Czas pokaże na ile skuteczne"

fot. Andreas Praefcke/ Wikimedia Commons/ CC BY 3.0
fot. Andreas Praefcke/ Wikimedia Commons/ CC BY 3.0

Departament Stanu USA oferuje do 10 milionów dolarów za wszelkie informacje, które mogą doprowadzić do zidentyfikowania osób lub grup przestępczych przeprowadzających cyberataki na krytyczne cele w USA.

W ostatnich miesiącach Stany Zjednoczone znalazły się na celowniku hakerów. Jeszcze nigdy w historii tego kraju nie odnotowano tak dużej liczby ataków wymierzonych w cele mające strategiczne znaczenie dla gospodarki i funkcjonowania państwa.

Zabezpieczenia infrastruktury nie spełniają swojej roli, a Departament Stanów Zjednoczonych szuka proaktywnej metody ochrony przed cyberprzestępcami i obiecuje nagrody w wysokości do 10 milionów dolarów za informacje o napastnikach.

"Naruszenia ustawy Computer Fraud and Abuse Act (CAFA) mogą obejmować przesyłanie gróźb wymuszeń w ramach ataków ransomware; celowy nieautoryzowany dostęp do komputera lub przekroczenie autoryzowanego dostępu, a tym samym uzyskanie informacji z dowolnego chronionego komputera, powodując świadomie transmisję programu, informacji, kodu lub polecenia, a w wyniku takiego postępowania, celowo wyrządzając szkody bez upoważnienia chronionemu komputerowi" – informuje Departament Sprawiedliwości.

Co istotne, chronione komputery obejmują nie tylko systemy komputerowe rządu USA i instytucji finansowych, ale także te używane w handlu międzystanowym lub zagranicznym, bądź w komunikacji międzystanowej/zagranicznej.

Trudno byłoby komukolwiek ujawnić takie informacje, ze względu na ich wrażliwy charakter i powiązania z przestępczością zorganizowaną. Dlatego powstał dedykowany kanał zgłaszania informacji w Dark Web, który umożliwia informatorom swobodne komunikowanie się z władzami USA.

"Czas pokaże na ile ten program jest skuteczny"

"Nie ukrywam, że cała sytuacja jest nieco zaskakująca. Jednakże postawa administracji Białego Domu pokazuje, że walka z cyberprzestępcami staje się coraz trudniejsza. Naszym zdaniem należy przede wszystkim inwestować w najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa IT, edukować pracowników oraz korzystać z usług najlepszych specjalistów" - mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.

Nowy program Departamentu Sprawiedliwości USA, by zachęcić osoby do zgłaszania nadużyć, przewiduje płatności w kryptowalutach. "Czas pokaże na ile ten program jest skuteczny i czy inne państwa podążą w podobnym kierunku" - wskazują eksperci.

Na podst. informacji prasowej firmy Marken.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama.
Reklama
Reklama

Komentarze