Polityka i prawo

Będzie nowy pełnomocnik. Tym razem ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej

sejm rp
Fot. Katarzyna Czerwińska/Wikimedia Commons/CC3.0

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się nowy projekt - rozporządzenia ws. ustanowienia Pełnomocnika Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RP.

Projekt ma być uzasadniony koniecznością powołania nowego pełnomocnika „jako odpowiedzi na rosnące wyzwania dla bezpieczeństwa informacyjnego państwa oraz skoordynowania działań poszczególnych komórek administracji rządowej i instytucji w tym zakresie”.

Odpowiada za niego Zbigniew Hoffmann, członek Rady Ministrów, sekretarz Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych (powołany na stanowisko w czerwcu 2022 roku).

Czytaj też

Zadania nowego pełnomocnika

Zadaniem nowego pełnomocnika ma być koordynacja działań instytucji, w których właściwości „leży wykrywanie, monitorowanie i neutralizowanie zagrożeń informacyjnych wymierzonych w interesy Rzeczypospolitej Polskiej, koordynacja działań w zakresie rozpoznawania i neutralizowania zagrożeń dla bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Rzeczypospolitej Polskiej oraz reagowanie na nie, wypracowywanie rekomendacji dla Rady Ministrów w zakresie rozwiązań systemowych, których celem jest wzrost zdolności Rzeczypospolitej Polskiej do zwalczania zagrożeń informacyjnych”.

Projekt miałby zostać przyjęty w III kwartale br.

Czytaj też

Przypomnijmy, że pełnomocnikiem rządu ds. cyberbezpieczeństwa jest sekretarz stanu Janusz Cieszyński.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]

Komentarze

    Czytaj także