Reklama

Polityka i prawo

Austria nie wykluczy Huawei z budowy 5G

Fot. Wikimedia Commons/CC 3.0
Fot. Wikimedia Commons/CC 3.0

Austria zbuduje sieć 5G we współpracy z chińskim koncernem Huawei? Kanclerz Sebastian Kurz publicznie zadeklarował neutralność swojego kraju, jeśli chodzi o kwestie technologiczne. Tym samym Wiedeń opiera się silnej presji ze strony Waszyngtonu.

Austriacki kanclerz Sebastian Kurz publicznie podkreślił, że jego kraj jest „zasadniczo neutralny pod względem technologicznym”. Przedstawiciel rządu spodziewa się, że chiński gigant Huawei będzie jedną z firm zaangażowanych w proces budowy innowacyjnej sieci. „Jestem głęboko przekonany, że tam, gdzie to możliwe, przemysł europejski powinien zostać wzmocniony” – zaznaczył Sebastian Kurz, cytowany przez serwis Xinhuanet.

Austria nie zamierza ulegać presji ze strony Stanów Zjednoczonych w obszarze wykluczenia Huawei z budowy 5G. Lokalny rząd zadeklarował, że jest neutralny technologicznie. „Oznacza to, że rozszerzenie 5G w Austrii zostanie przeprowadzone zarówno przez krajowe, niemieckie, szwedzkie firmy, jak i chińskiego giganta Huawei” – podkreślił kanclerz Sebastian Kurz.

Jak wskazuje Xinhuanet, koncern postrzega Europę jako drugi kluczowy rynek, a Austria jest dla firmy jednym z głównych partnerów. „Nawiązaliśmy tutaj dobre relacje biznesowe i doceniamy zaufanie, którym nas obdarzono” – zaznaczył Jackie Zhang, CEO Huawei na Austrię. – „Ze względu na własne interesy ekonomiczne nigdy nie zrobilibyśmy nic, co mogłoby zaszkodzić naszym klientom, partnerom lub państwom”.

Komentarze