Polityka i prawo
Ataki ransomware na szpitale zagrożeniem dla życia pacjentów
Cyberataki, wykorzystujące oprogramowanie szyfrujące dla okupu (ransomware), wymierzone w szpitale mogą prowadzić do śmierci pacjentów - alarmuje Interpol. Według organizacji zagrożenie ze strony hakerów jest szczególnie duże w okresie pandemii oraz wzmożonej pracy placówek służby zdrowia.
Interpol wydał globalne ostrzeżenie przed atakami ransomware, które w czasie pandemii koronawirusa uległy nasileniu. Zagrożenie dotyczy w szczególności placówek służby zdrowia.
Według sekretarza generalnego Interpolu Jurgena Stocka, ataki ransomware mogą być szczególnie niebezpieczne dla szpitali i stać się przyczyną śmierci pacjentów w sytuacji, w której zasoby operacyjne służby zdrowia są znacznie nadwerężone przez walkę z pandemią koronawirusa. Jak zauważył Stock, pandemia nie powstrzymała cyberprzestępców, którzy "bezwzględnie atakują celem zysku i kosztem chorych".
Stock podkreślił, że "blokowanie dostępu szpitali do ich krytycznych systemów informatycznych nie tylko opóźni realizację niezbędnych procedur medycznych w tak nieprzewidywalnym okresie jak obecny, ale także może stać się bezpośrednią przyczyną śmierci" wielu osób.
Przed rosnącym zagrożeniem ze strony cyberprzestępców ostrzegają również cytowani przez telewizję Sky News przedstawiciele brytyjskiej publicznej służby zdrowia (NHS), którzy zalecają wszystkim organizacjom sektora ochrony zdrowia "wzmożoną czujność, szczególnie wobec podejrzanych e-maili od nieznanych nadawców".
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany