Reklama

Polityka i prawo

Atak na MPK Kraków. "Eksperci udzielają wsparcia"

MPK Kraków stała się celem ataku hakerskiego
MPK Kraków stała się celem ataku hakerskiego
Autor. MPK Kraków/ Facebook

MPK Kraków padło ofiarą „międzynarodowej grupy hakerskiej”, istnieją podejrzenia, że to atak ransomware. Zagrożone są dane pracowników i pasażerów. Jak poinformował wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, eksperci NASK udzielają wsparcia po incydencie.

Jak informowaliśmy w CyberDefence24.pl, 3 grudnia MPK Kraków poinformowało na swojej stronie na Facebooku o „awarii informatycznego systemu sprzedaży biletów”. Niestety to efekt cyberataku na infrastrukturę Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Obecnie nieznani są sprawcy ataku oraz to, czy jakiekolwiek dane osobowe zostały wykradzione przez cyberprzestępców.

Jak poinformowano, za cyberatak odpowiada ”międzynarodowa grupa hakerska przeprowadzająca na zlecenie ataki na przedsiębiorstwa”, co wskazuje na tzw. ransomware-as-a-service (RaaS). O szczegółach ataku piszemy w tym materiale.

Czytaj też

Reklama

Gawkowski: Eksperci udzielają wsparcia

Jak poinformował wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, eksperci NASK od samego początku udzielają wsparcia przedstawicielom jednostki, aby „mogła jak najszybciej wrócić do funkcjonowania”. Dodatkowo mają zabezpieczać do analizy informacje o ataku, aby ustalić wektor wejścia.

„Apeluję  do wszystkich administratorów o to, aby na bieżąco sprawdzali procedury, aktualizowali oprogramowanie, realizowali szkolenia oraz zachowali higienę cyfrową i śledzili rekomendacje dotyczące cyberzagrożeń, które przygotowuje Ministerstwo Cyfryzacji” - napisał polityk w serwisie X.

Reklama

Rzecznik MPK Kraków: Istnieje ryzyko kradzieży danych

Jak wynika ze słów Marka Gancarczyka, rzecznika prasowego MPK S.A. w Krakowie, cytowanego przez Gazetę Krakowską, sytuacja nie uległa zmianie, jeśli chodzi o korzystanie z systemów i aplikacji, które służą do zakupu biletów. Jednocześnie nadal nie posiada on wiedzy czy wykradziono dane pracowników, współpracowników i przede wszystkim pasażerów.

„Jest ryzyko, że dane mogły zostać wykradzione, dlatego gdzie tylko mogliśmy, informowaliśmy o tym” - powiedział.

MPK Kraków miało już zgłosić incydent do służb zajmujących się cyberbezpieczeństwem w Polsce, Policji oraz Prezesowi Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Nowe informacje o tym incydencie będziemy śledzić na bieżąco i opisywać na naszych łamach.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama