Reklama

Polityka i prawo

Aplikacja pomoże w diagnostyce chorób rzadkich. Wszystko dzięki AI 

Fot. Bru-nO/Pixabay
Fot. Bru-nO/Pixabay

Fundacja Saventic opracowała specjalną aplikację, która pomaga w diagnostyce chorób rzadkich, w tym m.in.  Gauchera i Fabry’ego. Oprogramowanie wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji. 

Twórcy fundacji oceniają, że jest to nowa nadzieja dla osób, które cierpią na chorobę rzadką i od miesięcy lub lat czekają na postawienie diagnozy oraz rozpoczęcie leczenia.

Aplikacja oferowana przez Fundację Saventic wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji, a jednocześnie - do analizy przypadku pacjenta - angażuje panel ekspertów.

„Zastosowane algorytmy na podstawie informacji dostarczonych przez pacjentów są w stanie określić ryzyko wystąpienia choroby rzadkiej z katalogu schorzeń, którymi aktualnie zajmuje się fundacja” – czytamy w informacji prasowej przesłanej PAP.

Jak wyjaśnił PAP Błażej Jelonek z Fundacji Saventic, obecnie fundacja pomaga w przyspieszeniu diagnostyki osób z chorobami tzw. spichrzeniowymi - chorobą Gauchera i Fabry’ego. W planach jest rozszerzenie zakresu diagnostyki o kolejne jednostki chorobowe, takie jak choroba Pompego, Niemanna-Picka, amyloidoza ATTR oraz amyloidoza AL. „Prace nad udoskonaleniem algorytmu cały czas trwają” – zapewnił Jelonek.

Każdy pacjent, u którego pomimo występowania szeregu objawów nie udało się postawić diagnozy, może skorzystać z aplikacji fundacji na stronie internetowej (https://www.fundacjasaventic.pl/). Za pomocą aplikacji chory dostarcza informacji nt. stanu zdrowia, procesu diagnostycznego oraz aktualnych objawów. Za pośrednictwem strony istnieje możliwość dołączenia wszystkich dostępnych danych medycznych takich jak: wyniki badań, wypisy ze szpitala itp.

Przekazane informacje są następnie analizowane przez algorytmy sztucznej inteligencji. Dane pacjentów o stwierdzonym ryzyku którejkolwiek z chorób rzadkich, którymi zajmuje się fundacja, trafiają następnie do konsylium ekspertów.

Po konsylium koordynator kontaktuje się z pacjentami, u których stwierdzono wysokie ryzyko konkretnej choroby rzadkiej, i dostarcza informacje nt. rekomendowanego ośrodka czy specjalisty w celu przeprowadzenia pełnej diagnostyki.

Korzystanie z aplikacji internetowej przygotowanej przez fundację jest bezpłatne.

Fundacja Saventic powstała z inicjatywy spółki Saventic Health – grupy specjalistów tworzących algorytmy sztucznej inteligencji wspierające lekarzy w diagnostyce chorób rzadkich.

Aplikacja internetowa - jak informuje fundacja - stanowi odpowiedź na potrzebę chorych z niepokojącymi objawami lub nieprawidłowościami w wynikach, którzy poszukują ich przyczyny, ale mimo to długo pozostają niezdiagnozowani. „Celem Fundacji jest nie tylko przyspieszenie diagnozy, ale także pokierowanie ruchem chorego tak, aby odnalazł właściwy ośrodek, czy specjalistę” - podsumowuje specjalista chorób wewnętrznych, hematologii i transplantologii klinicznej prof. Grzegorz Basak, współzałożyciel Fundacji Saventic.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Źródło:PAP

Komentarze