Reklama

Polityka i prawo

Amnesty Polska ws. użycia Pegasusa wobec Brejzy: Do infekcji doszło przy użyciu programów zero-click

cyberatak, polska policja, atak hakerski
Autor. CyberDefence24.pl

W czwartek Amnesty International potwierdziło, że doszło do zhakowania telefonu senatora Krzysztofa Brejzy za pomocą oprogramowania Pegasus. W piątek Amnesty Polska poinformowało, że „do infekcji doszło przy użyciu programów zero-click, czyli takich, które nie wymagają żadnej interakcji ze strony atakowanej osoby”.

W piątek rano na Twitterze Amnesty Polska podało, że „w oparciu o szeroko zakrojone badania Amnesty można potwierdzić, że w 2019 dwa telefony Krzysztofa Brejzy zostały skutecznie zhakowane przy użyciu Pegasusa, oprogramowania szpiegowskiego”.

„Ustalenia te budzą poważne obawy, że Pegasus jest wykorzystywany do bezprawnej inwigilacji w Polsce. Do infekcji doszło przy użyciu programów zero-click, czyli takich, które nie wymagają żadnej interakcji ze strony atakowanej osoby” – napisano.

Potwierdzenie po ustaleniach Citizen Lab

Przypomnijmy, że Amnesty International - niezależnie od Citizen Lab, które jako pierwsze podało informację, że telefon senatora KO Krzysztofa Brejzy został zhakowany Pegasusem - potwierdziło ten fakt własnymi metodami i narzędziami.

O tym, że Amnesty International potwierdziło, że doszło do zhakowania telefonu senatora Krzysztofa Brejzy, poinformowała Associated Press.

Czytaj też

Donncha O’ Cearbhaill, ekspert z Amnesty International Security Lab podał, że otrzymał nieprzetworzone kopie zapasowe telefonu Brejzy od kanadyjskich naukowców, a organizacja - niezależnie od Citizen Lab - wykorzystała do zbadania swoje narzędzia i metody.

W piątek prezes PiS i wicepremier Jarosław Kaczyński potwierdził w rozmowie z tygodnikiem "Sieci", że polskie służby dysponują programem Pegasus. Zapewnił jednak, że nie był używany wobec opozycji. Ocenił, że to "całkowite bzdury".

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama