Reklama

Polityka i prawo

Amerykanin pokazał Korei Północnej jak unikać sankcji. Przez lata nie wyjdzie z więzienia

Amerykanin poleciał do Korei Północnej, aby zaprezentować na tamtejszej konferencji możliwości obchodzenia sankcji USA za pomocą kryptowalut i technologii blockchain. Mężczyzna przyznał się do winy i został skazany na ponad 5 lat więzienia.

Reklama

Jak wskazuje Departament Sprawiedliwości USA, 39-letni Virgil Griffith świadczył usługi dla rządu Korei Północnej, prowadząc m.in. porady techniczne dotyczące wykorzystania kryptowalut i technologii blockchain do obchodzenia sankcji nałożonych na ten kraj.

Reklama

Zgodnie z dokumentami sądowymi mężczyzna już w 2018 roku zaczął planować swoją działalność z myślą o osobach fizycznych z Korei Północnej. Miał skupić się na rozwijaniu i finansowaniu tamtejszej infrastruktury kryptowalutowej, w tym kopalni wirtualnych pieniędzy. Zdaniem Departamentu 39-latek był świadomy, że może to zostać wykorzystane przez Pjongjang do unikania sankcji USA oraz pozyskiwania środków na potrzeby programu broni jądrowej.

Czytaj też

Lot do Korei

Reklama

W kwietniu 2019 roku Virgil Griffith wziął udział w konferencji „Pyongyang Blockchain and Cryptocurrency Conference” (w Korei Północnej), pomimo tego, że Departament Stanu USA odmówił mu pozwolenia na wyjazd do tego kraju. W trakcie wydarzenia mężczyzna przedstawił prezentację, w której pokazał rozwiązania z zakresu technologii blockchain, pozwalające obchodzić sankcje.

Czytaj też

Namawianie innych

Departament Sprawiedliwości podkreśla, że po konferencji Amerykanin nadal pomagał Korei Północnej poprzez m.in. ułatwianie wymiany kryptowalut z Koreą Południową. Virgil Griffith próbował także zwerbować innych obywateli USA, zachęcić do wyjazdu do Pjongjangu i świadczenia podobnych „usług”.

Przypomnijmy, że według amerykańskiego prawa obywatelom zabrania się eksportu jakichkolwiek towarów, usług lub technologii do Korei Północnej bez uzyskania licencji Departamentu Skarbu.

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama