Polityka i prawo
Akt o usługach cyfrowych. Kolejny krok TikToka
![](https://cdn.defence24.pl/2023/08/04/800x450px/nk5jPEVIsAPyydZTVP0SyEfyXDd1Vk3f6IFp7DLF.iowl.jpg)
TikTok ogłasza nowe funkcje dla swoich europejskich użytkowników. To kontynuacja działań podejmowanych przez platformę już od jakiegoś czasu. Celem jest dostosowanie się do przepisów unijnego Aktu o usługach cyfrowych (DSA).
W połowie lipca chińska firma zgodziła się na przeprowadzenie „testu warunków skrajnych", które są jednym z wymogów przyjęcia unijnej ustawy o usługach cyfrowych (DSA). Wtedy też Thierry Breton, czyli Europejski Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług stwierdził, że do ostatecznego spełnienia wszystkich formalności jest jeszcze potrzebny dodatkowy wysiłek ze strony platformy.
Szereg nowych funkcji
Teraz, wydaje się, że TikTok wykonał kolejny krok, by zachować zgodność z DSA w ramach swojego funkcjonowania. Jak informuje Reuters, właściciele chińskiej platformy ogłosili szereg nowych funkcji dla swoich europejskich użytkowników.
Chodzi między innymi o ułatwienie europejskim użytkownikom zgłaszania nielegalnych treści, usunięcie spersonalizowanych reklam dla użytkowników w wieku 13-17 lat, a także umożliwienie wyłączenia ukierunkowanych rekomendacji.
Z informacji agencji Reuters wynika również, że TikTok będzie musiał przystosować się do nowych zasad/warunków, wynikających z regulacji zawartych w DSA - takich jak np. przeprowadzanie niezależnych audytów, zarządzanie ryzykiem czy udostępnianie danych władzom.
Kosztowna niesubordynacja
Brak zastosowania się do unijnej ustawy o usługach cyfrowych ma skutkować wysokimi karami finansowymi dla firm technologicznych. Więcej na temat firm, które będą podlegać pod Akt o usługach cyfrowych pisaliśmy na łamach CyberDefence24 w kwietniu tego roku. Unijny Akt o usługach cyfrowych wejdzie w życie 25 sierpnia br.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Jak odkryto blokady w pociągach Newagu?