Technologie
TikTok otworzył część swojego kodu dla badaczy. Chodzi o nowe regulacje
TikTok otworzył część swojego kodu dla badaczy z Europy przed wejściem w życie przepisów Aktu o usługach cyfrowych, co stanie się 25 sierpnia. Nowe przepisy to szereg zobowiązań dla platform internetowych.
TikTok otworzył dla badaczy swoje Research API na potrzeby unijnego audytu. Chińska platforma jest jednym z 19 podmiotów , które w myśl Aktu o usługach cyfrowych (DSA) będą poddane dodatkowym wymaganiom związanym m.in. z przejrzystością działania algorytmów i bezpieczeństwem użytkowników usługi - pisze agencja Reutera .
Otwieranie interfejsów
TikTok deklaruje zarazem, że wciąż czeka na to, aby Komisja Europejska wyznaczyła dokładne wymogi techniczne dla interfejsów programistycznych, jeśli chodzi o dostęp badaczy do danych. Mimo tego, platforma postanowiła udostępnić swoje API proaktywnie.
Aby mieć dostęp do Research API, specjaliści będą musieli mieć dostęp do konta TikTok for Developers i przebywać w USA lub Unii Europejskiej.
Wcześniej w tym roku pierwsza wersja API została udostępniona ekspertom w Stanach Zjednoczonych.
Oprócz otwarcia Research API, w czwartek otwarty został dostęp TikToka do API obsługującego treści reklamowe, który ma pozwolić na zbadanie działania platformy pod kątem zgodności z wymogami DSA odnośnie płatnych treści reklamowych. W ramach tego API dostępne mają być dane o sponsorowanych reklamach i ich metadanych.
TikTok musi się postarać
Unijny komisarz Thierry Breton, cytowany przez agencję Associated Press, kilka dni temu stwierdził jednak, że TikTok musi się bardziej postarać, aby sprostać wymogom Aktu o usługach cyfrowych.
To m.in. konieczność aktywnej walki z mową nienawiści, dezinformacją, a także innymi szkodliwymi lub nielegalnymi materiałami pojawiającymi się na platformach cyfrowych - a z tym TikTok od dawna ma spore problemy .
Wyniki "stress testu" TikToka przeprowadzonego w biurze platformy w Dublinie nie są zadowalające z punktu widzenia unijnych urzędników, a sam Breton ocenił, że "aby być w pełni przygotowanym TikTok musi wykonać więcej pracy".
Platforma zadeklarowała, że jest w pełni gotowa na działania mające na celu osiągnięcie zgodności z wymogami DSA, zarówno w zakresie zwiększenia przejrzystości działań , jak i odpowiedzialności.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany