Reklama

Technologie

TikTok otworzył część swojego kodu dla badaczy. Chodzi o nowe regulacje

Autor. Collabstr / Unsplash

TikTok otworzył część swojego kodu dla badaczy z Europy przed wejściem w życie przepisów Aktu o usługach cyfrowych, co stanie się 25 sierpnia. Nowe przepisy to szereg zobowiązań dla platform internetowych.

Reklama

TikTok otworzył dla badaczy swoje Research API na potrzeby unijnego audytu. Chińska platforma jest jednym z 19 podmiotów , które w myśl Aktu o usługach cyfrowych (DSA) będą poddane dodatkowym wymaganiom związanym m.in. z przejrzystością działania algorytmów i bezpieczeństwem użytkowników usługi - pisze agencja Reutera .

Reklama

Otwieranie interfejsów

Reklama

TikTok deklaruje zarazem, że wciąż czeka na to, aby Komisja Europejska wyznaczyła dokładne wymogi techniczne dla interfejsów programistycznych, jeśli chodzi o dostęp badaczy do danych. Mimo tego, platforma postanowiła udostępnić swoje API proaktywnie.

Aby mieć dostęp do Research API, specjaliści będą musieli mieć dostęp do konta TikTok for Developers i przebywać w USA lub Unii Europejskiej.

Wcześniej w tym roku pierwsza wersja API została udostępniona ekspertom w Stanach Zjednoczonych.

Oprócz otwarcia Research API, w czwartek otwarty został dostęp TikToka do API obsługującego treści reklamowe, który ma pozwolić na zbadanie działania platformy pod kątem zgodności z wymogami DSA odnośnie płatnych treści reklamowych. W ramach tego API dostępne mają być dane o sponsorowanych reklamach i ich metadanych.

TikTok musi się postarać

Unijny komisarz Thierry Breton, cytowany przez agencję Associated Press, kilka dni temu stwierdził jednak, że TikTok musi się bardziej postarać, aby sprostać wymogom Aktu o usługach cyfrowych.

To m.in. konieczność aktywnej walki z mową nienawiści, dezinformacją, a także innymi szkodliwymi lub nielegalnymi materiałami pojawiającymi się na platformach cyfrowych - a z tym TikTok od dawna ma spore problemy .

Wyniki "stress testu" TikToka przeprowadzonego w biurze platformy w Dublinie nie są zadowalające z punktu widzenia unijnych urzędników, a sam Breton ocenił, że "aby być w pełni przygotowanym TikTok musi wykonać więcej pracy".

Platforma zadeklarowała, że jest w pełni gotowa na działania mające na celu osiągnięcie zgodności z wymogami DSA, zarówno w zakresie zwiększenia przejrzystości działań , jak i odpowiedzialności. 

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama