Reklama

Polityka i prawo

AI narzędziem geopolitycznego wpływu. Rosja: działania USA wymagają reakcji

Fot. Possessed Photography/unsplash.com
Fot. Possessed Photography/unsplash.com

„W całkowicie zdigitalizowanym świecie sztuczna inteligencja staje się narzędziem geopolitycznego wpływu” – podkreślił wicesekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji Oleg Chramow. Jego zdaniem działania podejmowane przez USA i ich sojuszników stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego tego kraju i „wiążą się z koniecznością odpowiedniej reakcji”.

Oleg Chramow podczas wydarzenia Army-2021 International Military-Technical Forum podkreślił, że rozwiązania bazujące na sztucznej inteligencji stanowią jeden z fundamentów rewolucji przemysłowej 4.0. To sprawia, że wymagają zagwarantowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, a także zwiększenia uwagi w kontekście ochrony narodowych interesów.

W całkowicie zdigitalizowanym świecie sztuczna inteligencja staje się narzędziem geopolitycznego wpływu.  

podkreślił Oleg Chramow, wicesekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji

Zastępca sekretarza Rady Bezpieczeństwa Rosji wskazał, że obecnie wielu naukowców i badaczy prowadzi aktywne dyskusje na temat prawdopodobnych scenariuszy przyszłych konfliktów między ludźmi a maszynami.

Zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Rosji

Oleg Chramow nie ma wątpliwości, że państwa rozwinięte, w tym głównie Stany Zjednoczone oraz ich sojusznicy, promują określone podejście do fundamentalnych zasad rozwoju i użycia sztucznej inteligencji w różnych obszarach.

Jego zdaniem kraje, którym udało się je opracować dążą do ich ochrony na poziomie międzynarodowym, a także szukają sposobów na zdobycie globalnej dominacji w tym zakresie. „Sytuacja ta stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Rosji i wiąże się z koniecznością przeprowadzenia odpowiedniej reakcji” – stwierdził podczas swojego wystąpienia.

„Mamy wszelkie możliwości, aby stać się liderem”

W wydarzeniu uczestniczył również wiceminister obrony Rosji Rusłan Tsalikow, który także podkreślił znaczenie sztucznej inteligencji. Wskazał, że rozwiązania przyszłości, takie jak AI, będą miały ogromny wpływ na obszar bezpieczeństwa i obronności państwa.

Rosja jest świadoma możliwości, jakie daje nowoczesna technologia, dlatego też – jak zaznaczył wiceminister – AI jest w tym kraju wykorzystywana do podniesienia efektywności prowadzonych przez armię działań. Mamy wszelkie możliwości, aby stać się liderem w dziedzinie sztucznej inteligencji” – podkreślił przedstawiciel MON-u.

Jak informowaliśmy na naszym portalu, Rusłan Tsalikow zwrócił także uwagę, że rosyjskie wojskowe zespoły badawcze są skoncentrowane na tworzeniu krajowych rozwiązań, takich jak oprogramowanie czy banki danych, aby rozwijać nowoczesną technologię z myślą o siłach zbrojnych. Trwają także prace nad opracowaniem norm prawnych dotyczących użycia sztucznej inteligencji.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama