Polityka i prawo

Policja w Abu Zabi będzie rozpoznawać twarze w czasie rzeczywistym

Fot. ekintechnology.com
Fot. ekintechnology.com

System, który nie tylko zmierzy prędkość i sprawdzi tablice rejestracyjne, a także ustali tożsamość kierowcy poprzez identyfikację twarzy - takie rozwiązanie jest już zaimplementowane i używane w oddziałach policji w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

System został stworzony przez turecką firmę Ekin i aktualnie będzie używany przez siły policji w Abu Zabi.

Ekin Patrol – bo tak nazywa się program przystosowany do montażu w radiowozach - nie tylko mierzy prędkość oraz rozpoznaje numery tablic rejestracyjnych, ale jednocześnie rozpoznaje twarze.

Programy wykorzystujące pomiary prędkości oraz rozpoznające tablice rejestracyjne w czasie rzeczywistym nie są dla jednostek policyjnych żadną nowością, jednak połączenie ich z systemami rozpoznawania osób oraz identyfikacji ich za pomocą bazy danych jest czymś zdecydowanie innowacyjnym.

Zamontowanie kamer na dachu samochodu pozwala na stosowanie rozwiązania bez dużych ingerencji w strukturę samochodu, co  zmniejszy koszty instalacji.

Ustawienie mierzenia prędkości przygotowano tak, aby Ekin Patrol rozpoznawał, po jakiej linii samochód się porusza. Oprócz tego pojazd policyjny może analizować zanieczyszczenie powietrza w miejscu, w którym się znajduje.

Firma Ekin zajmuję się od lat systemami telewizyjnego nadzoru oraz programami kontroli ruchu drogowego. Takie połączenie infrastruktury stacjonarnej i mobilnej w postaci radiowozów może się okazać rozwiązaniem problemów z niebezpiecznymi kierowcami.

Ekin Technology stosował już swoje rozwiązania monitorujące podczas szczytu NATO w Turcji w 2004 roku oraz podczas finału FIFA World Cup 2014 w Niemczech.

Przykładowy pościg z pomocą systemu stworzonego przez firmę Ekin jest przedstawiony na filmie poniżej.

Komentarze