Policja: atak ransomware na jedną z firm. Hakerzy żądają bitcoinów

19 sierpnia 2020, 14:16
police-car-cop-vehicle-auto-city
Fot. Pxfuel/Domena publiczna

Gorzowska policja poszukuje hakerów, którzy skutecznie zaszyfrowali dane na serwerach jednej z firm. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu w bitcoinach w zamian za odblokowanie systemów. Funkcjonariusze apelują do posiadaczy komputerów o ostrożność – poinformował w środę Grzegorz Jaroszewicz z Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim. 

„Przestępcy doprowadzili do zaszyfrowania danych na serwerach firmy. Za ich odblokowanie zażądali zapłaty w kryptowalucie” - czytamy w oficjalnym komunikacie na stronie gorzowskiej Policji. Podkreślono, że obecnie dostęp do danych jest niemożliwy, a funkcjonariusze na co dzień zajmujący się podobnymi przypadkami badają sprawę. 

Równocześnie policjanci przypominają, by nie otwierać odnośników w wiadomościach mailowych nieznanego pochodzenia. „To one często stanowią furtkę do zdalnego przejęcia kontroli nad komputerem” - czytamy w komunikacie.

Funkcjonariusze wskazali, że otaczająca cyfrowa rzeczywistość stała się przestrzenią działalności przestępców. Oszukują i zastraszają, by ostatecznie doprowadzić do wymuszenia pieniędzy” – alarmuje Policja.

Hakerzy w celu zainfekowania bądź zalogowania się na komputerach swoich ofiar nie przebierają w środkach. Wysyłają za pośrednictwem poczty elektronicznej, komunikatorów czy portali społecznościowych wiadomości przypominające faktury za towar, rozliczenie dostawy czy inne dokumenty.

Policjanci przypominają, że najrozsądniej jest zapobiegać. „Nie otwierajmy maili i załączników, które wydają nam się podejrzane (...) Wiadomości mogą przypominać faktury za towar, rozliczenie dostawy czy przesłane CV. Weryfikujmy dokładnie adres nadawcy, bo sama jego nazwa czy imię może nas wprowadzić w błąd i spowodować spore problemy” - przypominają funkcjonariusze gorzowskiej Policji. 

SZP/PAP

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Janusz Depta
wtorek, 29 września 2020, 02:53

Bitcoin dla mnie tak długo nie jest walutą, dopóki nie ma sensu zapłacić nim za loda na ulicy. A sensu nie ma ponieważ przy takiej transakcji będzie aktualnie zawsze pytanie, kto więcej straci albo zyska - ja czy lodziarz. Bitcoin https://www.bitladon.pl/bitcoin jest dotychczas obiektem spekulacji, bardziej podobnym do złota niż do waluty. Jego fascynacja wynika więcej z kryzysu zaufania do instytucji państwowych niż z jego ekonomicznych możliwości. Powrót do żółtych bryłek,tym razem w formie cyfrowej, jest szyderczym śmiechem historii.

123 abc
środa, 19 sierpnia 2020, 17:01

Zaszyfrowali i spalili cały dysk twardy / serwer gmerając w ustawieniach fabrycznych dysku ( podkręcając prędkość) ? Co można zrobić- po pierwsze dysk wypiąć z kompa i podłączyć go do laptopa w którym jest wgrany jedynie puppy linux. Przeglądać poszczególne pliki i foldery. Gorzej jak system zainfekowany to jest system postawiony na linuksie. Jak nie spalili dysku to "szyfrowanie" to tylko "ściema". CZyli zmienili system lub program docelowy aby wyświetlał ekran/planszę z numerem konta bitcoinowego. Nie płacić bitcoinami, jeżeli już to walutą zwykłą, ale do zwrotu ( akcja policyjna). Czy zastanawialiście się jak hakerzy chcą podać hasło po planowanym otrzymaniu bitocoinów? Zadzwonią do was z komórki z hasłem czy Torem prześlą hasło na meila. Pieniądze prześlecie a "odszyfrowania" nie będzie . tak to widzę. Możliwe że to inside job, czyli pracownik/informatyk chce wydusić kasę od szefa i "wyrównać" pensję. Więc najpierw sprawdzcie firmowego informatyka.

Ogrodnik pasjonat
czwartek, 20 sierpnia 2020, 16:03

Aby nie zachorowac weź witaminy bo badanie nie zawsze pomaga i nikt nie potrafi niekiedy postawic slusznej diagnozy jedzmy zdrowo i ekologicznie pozdr.

Tweets CyberDefence24