Podręczne rozpoznanie elektroniczne dla wojska. Nowy sprzęt OT?

7 marca 2017, 17:01
Żołnierze

Inspektorat Uzbrojenia opublikował zaproszenie do dialogu technicznego na plecakowy zestaw SIGINT, służący do prowadzenia rozpoznania elektronicznego.

Rozpoczęta procedura ma służyć zgromadzeniu informacji w celu pozyskania plecakowego systemu, pozwalającego na prowadzenie rozpoznania radioelektronicznego na małych odległościach (minimum 5 km dla sygnałów wąskopasmowych) lub w bezpośredniej styczności z przeciwnikiem. W wypadku prowadzenia działań za pomocą kilku zestawów, powinno to też umożliwić lokalizację urządzeń przeciwnika.

W ten sposób pojedynczy żołnierze (w tym prawdopodobnie między innymi Wojsk Obrony Terytorialnej) zyskają możliwość rozpoznawania działań przeciwnika na podstawie emisji elektromagnetycznych, pochodzących na przykład z systemów łączności. Waga jednego zestawu z oprzyrządowaniem i plecakiem ma nie przekroczyć 9 kg. Ma on być przystosowany do montażu na pojazdach, operowania w układzie stacjonarnym w ramach sieci posterunków monitoringu, i namierzania, oraz pracy w dzień i w nocy.

Plecakowy system SIGINT ma być zdolny do pracy w zakresie częstotliwości, 20 MHz – 8 GHz (preferowany jest 3 MHz – 8 GHz). Z kolei zakres temperatur określono na -10 do +40 stopni Celsjusza.

Dialog techniczny na plecakowy system SIGINT (SIGnals INTelligence) ma służyć ocenie możliwości spełnienia wstępnych wymagań przez oferowany system, sprecyzowaniu uwarunkowań dotyczących zabezpieczenia logistycznego, bezpieczeństwa dostaw oraz szkolenia, oszacowaniu kosztów pozyskania, eksploatacji i wycofania sprzętu oraz wyznaczaniu ram czasowych tego procesu.

Dialog techniczny zostanie przeprowadzony w okresie lipiec-listopad 2017 roku, a zgłoszenia do niego mają być przesyłane do 14 kwietnia. Z uwagi na zakres i charakter prowadzonej procedury, szczegółowe wymagania zostaną przekazane podmiotom uczestniczącym w dialogu technicznym.

KomentarzeLiczba komentarzy: 7
mlody
wtorek, 7 marca 2017, 19:52

Ten po lewej u dołu zdjęcia to pewnie gen. Szkrzypczak.

Autor komentarza
wtorek, 7 marca 2017, 19:33

oczywiście że ten sprzęt dla OT. Tylko dla OT, co niemal potwierdzono u źródła. Inne źródła, zbliżone do GW podają, że nowe śmigłowce i Patrioty również wejdą na wyposażenie wyłącznie OT. Na naradzie pod śmietnikiem, tym śmietnikiem znanym z rożnych narad wieczorową porą, ustalono też przekaz na jutro: WOT w przyszłym miesiącu wzbogacą się o flotyllę lotniskowców. A poważnie - nagonka *defence24 na WOT jest dość żenująca. Niby poważna redakcja, a jednak politycznie afiliowana...

Jack
wtorek, 7 marca 2017, 17:07

Ci zolnierze ze zdjecia nie maja pojecia jak sie poslugiwac tym Berylem. Przerazajace.

wolf
środa, 8 marca 2017, 01:41

Jak to ma być zdjęcie reklamowe to żenada. Dobrze że nie celują do strzału z biodra. Poza tym co to za kombinacja? Ćwiczenia do tańca z gwiazdami czy na lodzie? Ludzie jak robicie promocję wojska, OT, czy w ogóle służb mundurowych przyłóżcie się bo to jakas komedia.

Tweets CyberDefence24