Plan Morawieckiego w cyberprzestrzeni

1 sierpnia 2016, 18:00
Program "Cyberpark Enigma'. Fot. Ministerstwo Rozwoju.
Fot. Marek Mytnik/Wikimedia, CC BY 3.0

W opublikowanym w sobotę tzw. Planie Morawieckiego poruszono kwestię cyberbezpieczeństwa. Zakłada się m.in. stworzenie programu rozwojowego „Cyberpark Enigma”, uznanie cyberbezpieczeństwa za ważną część jednego z 10 sektorów strategicznych, rozwinięcie  mechanizmów o charakterze odstraszającym w środowisku wirtualnym oraz zwiększenie świadomości cyberzagrożeń wśród obywateli.

Głównym celem „Cyberparku Enigma” miałby być rozwój kompetencji polskich firm i jednostek naukowych i badawczych w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, i analizy danych. Projekt pozwoli na stworzenie ośrodka o potencjalnie pozwalającym  konkurować z innymi firmami na europejskim rynku  specjalistycznych usług IT. Przewidywana jest także poprawa  infrastruktury informatycznej poprzez inwestycję w superkomputery oraz ośrodki typu data center. Ważnym celem jest również wykształcenie, wysoce wykwalifikowanej kadry osób z wiedzą z zakresu cyberbezpieczeństwa. Plan Morawieckiego stawia również na sukces małych i średnich e-firm. Współpraca z Ministerstwem Obrony Narodowej i Ministerstwem Cyfryzacji ma się odbywać w ramach Stowarzyszenia Krajowego Centrum Cyberbezpieczeństwa.

Ponadto, w ramach jednego z 10 sektorów strategicznych, zatytułowanego oprogramowanie specjalistyczne wymieniono cyberbezpieczeństwo jako jeden z najważniejszych podpunktów. Dodatkowo zaakcentowano znaczenie zabezpieczenia cyberprzestrzeni dla bezpieczeństwa Rzeczpospolitej Polskiej. W szczególności zapewnienie niezawodności systemu łączności kierowania bezpieczeństwem narodowym oraz szybkiej i niezawodnej wymiany informacji niejawnych,   zwłaszcza w środowisku zagrożenia w cyberprzestrzeni. Zapowiedziano również zbudowanie zdolności państwa do odstraszania w środowisku wirtualnym, co może być zapowiedzią rozwinięcia potencjału ofensywnego obok istniejących mechanizmów obronnych.

Podkreślono również znacznie cyberbezpieczeństwa przy budowie społeczeństwa obywatelskiego. Zwracając szczególną uwagę na ochronę poufności informacji, ciągłości działania systemów informatycznych. Stale także mają działać systemy wspierające rozwiązania cyfrowe , a także takie chroniące prywatności obywateli zarówno w publicznej przestrzeni, jak również w zakresie danych gromadzonych przez administrację publiczną. W odniesieniu do budowy społeczeństwa informacyjnego, bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na pogłębienie umiejętności rozpoznawania zagrożeń w cyberprzestrzeni jak czytamy w tzw. Planie Morawieckiego.

Czytaj też: Cyberbezpieczeństwo jednym z priorytetów „Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju"

 

KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Tomek72
wtorek, 2 sierpnia 2016, 19:33

Cieszy mnie to, ale na razie to tylko słowa ... napisano "...Podkreślono również znacznie cyberbezpieczeństwa przy budowie społeczeństwa obywatelskiego..." A może redakcja defence24.pl zadbałaby o to aby z jednej strony "komentatorzy" byli bezpiecznie zidentyfikowani a z drugiej, aby osoby z zewnątrz nie widziały kto jakie posty pisze?

prze
wtorek, 2 sierpnia 2016, 00:57

Ten Morawiecki to jakiś prze-koleś jest. Na wszystkim się zna...Co jakąś stronę w necie otworze to wszędzie bębnią o jego planie.... może proszę go żeby mi zaplanował budżet tak żeby mi od pierwszego do pierwszego wystarczyło na śmieciówce...

inż.
wtorek, 2 sierpnia 2016, 00:44

Niech ten bankster postawi jakiś zakład produkcyjny a nie dyrdymały plecie.

Tweets CyberDefence24