Polityka i prawo
Plan Morawieckiego w cyberprzestrzeni
W opublikowanym w sobotę tzw. Planie Morawieckiego poruszono kwestię cyberbezpieczeństwa. Zakłada się m.in. stworzenie programu rozwojowego „Cyberpark Enigma”, uznanie cyberbezpieczeństwa za ważną część jednego z 10 sektorów strategicznych, rozwinięcie mechanizmów o charakterze odstraszającym w środowisku wirtualnym oraz zwiększenie świadomości cyberzagrożeń wśród obywateli.
Głównym celem „Cyberparku Enigma” miałby być rozwój kompetencji polskich firm i jednostek naukowych i badawczych w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, i analizy danych. Projekt pozwoli na stworzenie ośrodka o potencjalnie pozwalającym konkurować z innymi firmami na europejskim rynku specjalistycznych usług IT. Przewidywana jest także poprawa infrastruktury informatycznej poprzez inwestycję w superkomputery oraz ośrodki typu data center. Ważnym celem jest również wykształcenie, wysoce wykwalifikowanej kadry osób z wiedzą z zakresu cyberbezpieczeństwa. Plan Morawieckiego stawia również na sukces małych i średnich e-firm. Współpraca z Ministerstwem Obrony Narodowej i Ministerstwem Cyfryzacji ma się odbywać w ramach Stowarzyszenia Krajowego Centrum Cyberbezpieczeństwa.
Ponadto, w ramach jednego z 10 sektorów strategicznych, zatytułowanego oprogramowanie specjalistyczne wymieniono cyberbezpieczeństwo jako jeden z najważniejszych podpunktów. Dodatkowo zaakcentowano znaczenie zabezpieczenia cyberprzestrzeni dla bezpieczeństwa Rzeczpospolitej Polskiej. W szczególności zapewnienie niezawodności systemu łączności kierowania bezpieczeństwem narodowym oraz szybkiej i niezawodnej wymiany informacji niejawnych, zwłaszcza w środowisku zagrożenia w cyberprzestrzeni. Zapowiedziano również zbudowanie zdolności państwa do odstraszania w środowisku wirtualnym, co może być zapowiedzią rozwinięcia potencjału ofensywnego obok istniejących mechanizmów obronnych.
Podkreślono również znacznie cyberbezpieczeństwa przy budowie społeczeństwa obywatelskiego. Zwracając szczególną uwagę na ochronę poufności informacji, ciągłości działania systemów informatycznych. Stale także mają działać systemy wspierające rozwiązania cyfrowe , a także takie chroniące prywatności obywateli zarówno w publicznej przestrzeni, jak również w zakresie danych gromadzonych przez administrację publiczną. W odniesieniu do budowy społeczeństwa informacyjnego, bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na pogłębienie umiejętności rozpoznawania zagrożeń w cyberprzestrzeni jak czytamy w tzw. Planie Morawieckiego.
Czytaj też: Cyberbezpieczeństwo jednym z priorytetów „Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju"
Tomek72
Cieszy mnie to, ale na razie to tylko słowa ... napisano "...Podkreślono również znacznie cyberbezpieczeństwa przy budowie społeczeństwa obywatelskiego..." A może redakcja defence24.pl zadbałaby o to aby z jednej strony "komentatorzy" byli bezpiecznie zidentyfikowani a z drugiej, aby osoby z zewnątrz nie widziały kto jakie posty pisze?