Reklama

Polityka i prawo

Cyberbezpieczeństwo jednym z priorytetów „Planu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”

  • Fot. NASA

Cyberbezpieczeństwo ma być jednym z priorytetów „Planu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” – wynika z prezentacji, którą przedstawił dzisiaj wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

Cyberbezpieczeństwo, zarówno w sferze militarnej jak i cywilnej, będzie jednym z priorytetów „Planu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” – zapewnił przed dzisiejszym, IV posiedzeniem prezydenckiej Narodowej Rady Rozwoju wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Jego prezentacja ma być dostępna jeszcze dzisiaj lub najpóźniej jutro rano na stronie www resortu – jak poinformowała nas Aleksandra Serkowska z Departamentu Komunikacji Ministerstwa Rozwoju dodając, że resort nie posiada tekstu wystąpienia Mateusza Morawieckiego, ponieważ „minister mówił z głowy”.

Prezentacja wicepremiera i ministra rozwoju miała miejsce po przemówieniu prezydenta Andrzeja Dudy, które zainaugurowało zakończone niedawno posiedzenie Narodowej Rady Rozwoju. Kolejnym punktem posiedzenia były przemówienia zaproszonych gości i dyskusja.

Wstępne założenia rządowego „Planu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” zostały zaprezentowane 16 lutego br. Wynika z nich, że częścią ogólnego planu jest plan rozwojowy „Cyberpark Enigma”, którego celem ma być rozwój kompetencji polskich firm i jednostek naukowobadawczych w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i analizy danych.

Zakładany efekt to powstanie ośrodka dysponującego potencjałem pozwalającym konkurować na europejskim rynku specjalistycznych usług IT.

Koncepcja programu „Cyberpark Enigma” opiera się na takich przesłankach rynkowych jak a) dostępna infrastruktura, b) superkomputer, data center, c) wysoko wykwalifikowana kadra naukowa, d) liczne działające z sukcesem w branży małe i średnie firmy. Potencjał na kolejne projekty ma zapewnić budowa Krajowego Centrum Cyberbezpieczeństwa we współpracy z MON i Ministerstwem Cyfryzacji. Projekt przewiduje też zaangażowanie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

Mapa opracowana przez Ministerstwo Rozwoju wskazuje, że projekt „Cyberpark Enigma” będzie miał charakter sieciocentryczny, a jego główne ośrodki stanowić mają Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań i Trójmiasto.

W załączonym do pierwotnej wersji prezentacji wykazie potencjalnych podmiotów zaangażowanych w projekt „Cyberpark Enigma” wymieniony jest m.in. nieistniejący jeszcze Międzyuczelniany Instytut Cyberbezpieczeństwa, o którego założeniach na razie nic nie wiadomo.

Według doradcy inwestycyjnego Tomasza Wyłudy na projekcie „Cyberpark Enigma” mogą zyskać zarówno duże spółki giełdowe z sektora informatycznego: Asseco, Sygnity, Comarch, Opteam jak i małe spółki z New Connect. Wyłuda podkreślił, że projekt skupiać się będzie przede wszystkim na małych spółkach z sektora informatycznego, dlatego inwestorzy szczególnie powinny zwrócić uwagę na spółki z New Connect.

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama