Reklama

Biznes i Finanse

Pierwsza fabryka Huawei poza Chinami. Ukłon w stronę Europy

Fot. Solomon203/Wikimedia Commons/CC 4.0
Fot. Solomon203/Wikimedia Commons/CC 4.0

Huawei oficjalnie przedstawiło plany dotyczące powstania pierwszej fabryki  koncernu produkującej rozwiązania technologiczne dla sieci komórkowych poza Chinami. Zakład zostanie ulokowany we wschodniej Francji a jego otwarcie ma mieć miejsce w 2023 roku. „To historyczny moment dla Huawei” – wskazują władze koncernu.

„Prace nad fabryką, która ma produkować stacje bazowe, powinny rozpocząć się jeszcze w tym roku” - zapowiedziała wiceprezes i członek rady nadzorczej chińskiego giganta Catherine Chen, podczas konferencji prasowej poświęconej temu wydarzeniu, która odbyła się 26 stycznia br.

Jak dodała przedstawicielka koncernu, planowo zakład ma wyprodukować pierwszą stację mobilną w okolicach 2023 roku. Zdaniem Catherine Chen decyzja Huawei o zlokalizowaniu ośrodka produkcyjnego poza Chinami stanowi „historyczny moment dla koncernu” i „wyznacza nowy etap” w stosunkach z Francją i Europą.

Fabryka „Huawei European Wireless Factory” będzie znajdowała się w parku biznesowym w Brumath pod Strasburgiem, a jej główna działalność ma obejmować produkcję sprzętu dla sieci komórkowych, w szczególności 5G. Zakład ma zapewnić około 500 miejsc pracy (choć początkowo liczba etatów wyniesie 300) – informuje Europe1.

Jak wskazują francuskie media, Huawei łącznie ma zainwestować w fabrykę 200 mln euro. „Huawei European Wireless Factory” z założenia będzie produkować sprzęt 5G o wartości 1 mld euro z przeznaczeniem na rynek europejski – donosi Asia Times.

Zdaniem lokalnych władz zaangażowanie chińskiego giganta w regionie z pewnością przyniesie korzyści nie tylko gospodarce regionalnej, ale również w skali całego kraju.

Jean Rottner, prezydent regionu Grand Est, podczas konferencji prasowej poświęconej planom budowy zakładu Huawei we Francji, podkreślił, że społeczność lokalna chce stać się niekwestionowanym europejskim liderem branży technologicznej w kontekście głębokich zmian cyfrowych. „Powstanie fabryki Huawei potwierdza nasze ambicje” – podkreślił Jean Rottner.

Wybór Francji przez Huawei nie jest przypadkowy. Wynika to z faktu, że w presja Waszyngtonu wobec innych istotnych europejskich państw jest zbyt duża, bądź one same rezygnują z technologii i usług chińskiego giganta. Przykładowo, koncern „nie jest mile widziany” w Wielkiej Brytanii czy Niemczech. Oczywiście, we Francji również obowiązują stanowcze przepisy wobec operatorów telekomunikacyjnych, lecz Huawei nie został zakazany i tym samym wykluczony z rynku.

Reklama
Reklama

Komentarze