Reklama

Polityka i prawo

Pentagon zaoszczędził 1,2 mld USD dzięki innowacjom IT

Amerykański Departament Obrony  po raz pierwszy wręczył nagrody za rozwój systemów teleinformatycznych w wojsku - obok pracowników i żołnierzy służb USA - przedstawicielom brytyjskiego ministerstwa obrony. Działania w tym zakresie pozwoliły oszczędzić armii 1,2 mld dolarów.

Na początku grudnia w Waszyngtonie przedstawiciel amerykańskiego Departamentu Obrony Terry Halvorsen wręczył nagrody za innowacje w sektorze informatycznym. Po raz pierwszy w historii otrzymali je także sojusznicy - z Wielkiej Brytanii. Działali oni w ramach wspólnego zespołu, który zajmował się tworzeniem rozwiązań IT opartych na "chmurze".

Według Terry'ego Halvorsena działania przedstawicieli instytucji państwowych w ciągu ostatnich lat pozwoliły na modernizacje oraz ulepszenie poziomu wykonywanych operacji wojskowych przy jednoczesnym obniżeniu kosztów administracji IT o ponad 1,2 mld dolarów. Podczas swojego wystąpienia docenił on także działania brytyjskiego ministerstwa obrony, które stara się zlokalizować wszystkie swoje usługi w rozproszonej architekturze chmurowej. Dodał, że taki krok prawdopodobnie będzie musiał podjąć także jego departament, zapewniając administracji odpowiedni poziom bezpieczeństwa wszystkich oferowanych usług.

Jednocześnie ufundowanie wspólnych nagród oraz rozszerzenie działalności szkoleń z zakresu cyberobrony pokazuje, w jakim kierunku mogą podążać kraje zrzeszone w ramach sojuszu Pięciorga Oczu (Five Eyes). Nagrody rzeczowe otrzymało 6 indywidualnych pracowników oraz 8 zespołów z około 125 nominacji.

Czytaj też: DISA pracuje nad ulepszeniem rozwiązań ochrony punktów końcowych

Wśród nagrodzonych pracowników pojawił się płk. Neil K. Khatod, który zaimplementował nowe rozwiązanie komunikacyjne pomiędzy armią USA a jej sojusznikami podczas prowadzenia operacji w Iraku oraz Syrii. Rozwiązanie opiera się na istniejących sieciach USA, NATO oraz krajów sojuszniczych, co pozwala armii tylko usprawnić wymianę informacji i zaoszczędzić około 30 mln dolarów.

Kolejnym rozwiązaniem, wyróżnionym przez departament obrony, jest pomysł por. Michaela Mharaja, który był odpowiedzialny za stworzenie międzynarodowego środowiska testowego działającego w ramach sieci amerykańskich oraz sojuszniczych. Rozwiązanie to zostało już docenione w przypadku obrony sieci informatycznych w ramach działań sieciowych oraz znacznie ograniczyło poziom cyberzagrożeń.

Pełna lista zespołów oraz osób nagrodzonych jest dostępna na stronie głównej Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych.

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama