Polityka i prawo
Opublikowano projekt ustawy o obronie ojczyzny. Ważnym punktem Wojska Obrony Cyberprzestrzeni
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano w piątek projekt ustawy o obronie ojczyzny. Zgodnie z projektem, ustawa miałaby wejść w życie 1 lipca 2022 roku. Zakłada ona usankcjonowanie na poziomie ustawowym Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.
Projekt, którego wnioskodawcą jest resort obrony, został zapowiedziany pod koniec października przez szefa resortu Mariusza Błaszczaka i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego. Informowaliśmy o tym na łamach CyberDefence24.pl. Trafił on teraz do uzgodnień międzyresortowych.
Kaczyński, przedstawiając wtedy założenia nowej ustawy, podkreślił, że jest potrzebna, ponieważ obowiązująca ustawa o obowiązku obrony pochodzi z 1967 roku. Powodem ma być również obecna sytuacja międzynarodowa.
"Państwo, które leży na granicy NATO, także UE, musi mieć poważną siłę odstraszającą, a w razie potrzeby, miejmy nadzieję, że nigdy do takiej potrzeby nie dojdzie, musi mieć też możliwość skutecznej obrony, i to przez dłuższy czas samodzielnie, bo mechanizm, który prowadzi do uruchomienia w pełni sił NATO, to są bardzo potężne siły, jednak trwa i to trwa nie krótko" - powiedział wtedy wicepremier.
Projekt ma wprowadzić min. dobrowolną zasadniczą służbę wojskową dla ochotników i podzielić rezerwową służbę wojskowa na aktywną i pasywną. Jak mówił w październiku Błaszczak, projektowana armia powinna liczyć co najmniej 250 tys. żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy WOT.
Powstaną Wojska Obrony Cyberprzestrzeni
Jednym z ważniejszych przepisów, dotyczących branży cyberbezpieczeństwa, jest ten dotyczący Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (WOC).
Jak ogłosił Mariusz Błaszczak, dzięki ustawie dojdzie do usankcjonowania na poziomie ustawowym WOC.
Ustawa o obronie Ojczyzny odnosi się także do kwestii możliwości pełnienia służby przez osoby niepełnosprawne. Będą one mogły zostać dopuszczone do służby tylko w ramach określonych specjalizacji. Jednym z nich jest cyberbezpieczeństwo, a więc praca na rzecz Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. „Są to ludzie, którzy mają wybitne zdolności, którzy nie przeszliby komisji lekarskich, bo zdrowie nie pozwala im pełnić służby dajmy na to w wojskach lądowych” - zaznaczył Mariusz Błaszczak.
Jak ocenił szef resortu obrony: „Ustawa daje mechanizm finansowania rozwoju Sił Zbrojnych RP, zwiększenia liczebności oraz modernizację i wyposażanie wojska w nowoczesny sprzęt”.
/NB/PAP
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.