Reklama

Polityka i prawo

Nowelizacja KSC jednak nie we wrześniu? Cieszyński: „W następnym tygodniu lub jeszcze kolejnym”

Janusz Cieszyński, sekretarz stanu oraz pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa w KPRM / fot. Twitter Cyfryzacja KPRM; Konrad Maj
Janusz Cieszyński, sekretarz stanu oraz pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa w KPRM / fot. Twitter Cyfryzacja KPRM; Konrad Maj

Janusz Cieszyński, sekretarz stanu i pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa w KPRM pytany o długo zapowiadaną nowelizację ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa stwierdza, że „celowali na wrzesień”, ale „myśli, że pokaże się w następnym lub jeszcze kolejnym tygodniu”. 

Gościem porannej rozmowy  „Sedno Sprawy” w Radiu Plus był Janusz Cieszyński, sekretarz stanu i pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa w KPRM.

Pytany o stanowisko Unii Europejskiej, która w piątek potępiła Rosję za cyberataki i kampanie dezinformacyjne wymierzone m.in. w Polskę, Janusz Cieszyński odpowiedział, że jest to „uznanie tego, co wiadomo od trzech miesięcy, że "za atakami m.in. na Polskę stoi Rosja i jest to działanie w ramach szerszej kampanii Ghostwriter".

„Mówimy to od 3 miesięcy, dlatego w ramach procedury Cyber Diplomacy Toolbox uruchomionej w czerwcu przez nasz rząd, uznano, że to Rosja odpowiada za ataki. To jedno z mocniejszych stanowisk europejskich w historii. Dokładnie to mówiliśmy od 3 miesięcy - a co było podawane w wątpliwość przez niektórych - znalazło uznanie wśród pozostałych krajów UE. To, że takie same problemy miały Niemcy, że politycy z krajów bałtyckich także byli narażeni na takie ataki pokazuje, że celem jest wpływanie na działania demokratycznych państw Europy” – ocenił Janusz Cieszyński.

Natomiast dopytywany o fakt niekomentowania przez rząd prawdziwości maili, jakie publikowane są od kilkunastu tygodni przez cyberprzestępców w sieci, a jakie mają pochodzić ze skrzynki mailowej przede wszystkim ministra Michała Dworczyka, pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa podkreślił, że „przyjęto strategię niekomentowania treści maili”.

„Nie sądzę, że tutaj jest cokolwiek wygodnego dla rządu. To jest standardowa procedura, informacje prawdziwe łączy się z mailami zmanipulowanymi. Od samego początku przyjęliśmy politykę niekomentowania treści tych maili. Takie działanie służy, by destabilizować państwo, mieszać informacje i wątki prawdziwe z manipulowanymi”. – dodał.

Rząd nie potwierdza treści pojedynczych maili

W ubiegłym tygodniu w publikacjach maili, które miały zostać wykradzione przez cyberprzestępców znalazła się faktura, która miała pochodzić z hotelu w Wałbrzychu. Opiewała na kwotę ponad 4 tys. złotych, szybko wywołało to oburzenie i porównywano ją do m.in. sprawy ośmiorniczek, które jedli swego czasu politycy PO w restauracji „Sowa i Przyjaciele”. Krytycy rządu screeny faktur opatrzyli na Twitterze hasztagiem #KolacjaDworczyka i krytykowali rozrzutność polityków.

Janusz Cieszyński pytany o treść tego maila odpowiedział, że „atak opozycji jest bezpardonowy, która próbuje porównywać kolację dla 200 osób, działaczy PiS do jedzenia w drogich warszawskich restauracjach”. Nadal nie chciał też odpowiedzieć, które maile są prawdziwe, a które zostały zmanipulowane przez cyberprzestępców, ucinając, że „sytuacja ta jest nieporównywalna”.

Nowelizacja KSC jednak nie we wrześniu?

Cieszyński pytany także o długo zapowiadaną nowelizację ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa odpowiedział, że „celowaliśmy na wrzesień”, ale „myśli, że pokaże się w następnym lub jeszcze kolejnym tygodniu”.

„To ważna ustawa, która pomoże chronić Polskę i Polaków, która pomoże chronić przed cyberatakami, sytuacjami z jakimi ostatnio mieliśmy do czynienia” – skomentował.

W kontekście powszechnego dostępu do internetu dodał, że Polska ma bardzo konkurencyjny rynek w tym zakresie, ceny są o połowę niższe od unijnej średniej, „dlatego myśli, że obecnie prezes UKE nie planuje działania, by zapewnić powszechny dostęp do sieci”, ale być może warto pomyśleć o zapisach w ustawie, które wskażą maksymalne ceny za usługi dostępu do internetu, by nie dyskryminować uboższych.

/NB

Zobacz również: Cieszyński: W najbliższym czasie projekt nowelizacji ustawy o KSC


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama