Reklama

Social media

Nowe oszustwo na pocztę głosową. „Nie dajcie się oszukać!”

Fot. relexahotels/Pixabay/Domena publiczna
Fot. relexahotels/Pixabay/Domena publiczna

W ostatnich dniach w Polsce obserwuje się powrót oszustwa, w którym złośliwe oprogramowanie infekuje nasze telefony i otrzymuje dostęp do kont i haseł. Eksperci zalecają szczególną ostrożność.

Zespół ds. reagowania na naruszenia bezpieczeństwa w sieci - CERT Polska - opublikował na Twitterze ostrzeżenie przed nowym rodzajem oszustwa, jaki wykorzystują cyberprzestępcy. 

Użytkownicy telefonów komórkowych z systemem Android są zalewani falą fałszywych wiadomości SMS, w których zawarty jest link do wiadomości na poczcie głosowej. Przekierowuje on nas do strony rzekomo umożliwiającej pobranie aplikacji i odsłuchanie wiadomości. W rzeczywistości arka jest nośnikiem złośliwego oprogramowania typu FluBot.


FluBot - nowy malware

FluBot jest złośliwym oprogramowaniem, które specjalizuje się w kradzieży haseł do bankowości elektronicznej. Wielu Polaków otrzymało SMS zachęcający do instalacji zainfekowanej nim aplikacji pod pretekstem odsłuchania poczty głosowej. Nie dajcie się oszukać! - ostrzega na Twitterze Paweł Piekutowski, członek zespołu cyberbezpieczeństwa polskiego sektora finansowego CSIRT KNF.

CSIRT KNF informuje, że aplikacja do odsłuchania rzekomej wiadomości z poczty głosowej nazywa się VoiceMail, a FluBot wykorzystuje nakładki, dzięki którym może wykraść dane do logowania.

Nakładka to specjalne okno, które przysłania aplikację i prosi użytkownika o podanie danych do konta bankowego w celu rzekomej weryfikacji tożsamości. Cyberprzestępcy zaprojektowali FluBot w taki sposób, by podszywał się pod różne aplikacje, jak pisze CERT Orange Polska.

To nie pierwszy raz, kiedy cyberprzestępcy wykorzystują oprogramowanie FluBot, bo malware pojawił się już w kwietniu tego roku. Wtedy wiadomości SMS informowały o paczkach zatrzymanych przez służby celne, a do wyjaśnienia sytuacji konieczne było również pobranie aplikacji - wyjaśnia CERT Polska na Facebooku.

Co ciekawe, cyberprzestępcy stale pracują nad tym oprogramowaniem i wypuszczają coraz to nowsze wersje FluBota, aby zwiększyć skuteczność swoich ataków.

Eksperci zalecają, by nie wchodzić w podejrzane linki, od razu usuwać tego typu wiadomości i zgłaszać tego typu incydenty.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

image
Fot. Reklama
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama