Reklama

Strona główna

Niski poziom zabezpieczeń stron z informacjami o głosowaniu w wyborach

Fot: pixbay/free-photos
Fot: pixbay/free-photos

Poziom zabezpieczeń amerykańskich stron przetwarzających informacje o głosowaniu w wyborach jest bardzo niski - twierdzą eksperci, którzy uczestniczyli w zakończonej w niedzielę w Las Vegas dorocznej konferencji cyberbezpieczeństwa Def Con.

Tematyka związana z bezpieczeństwem infrastruktury obsługującej wybory w USA stanowiła znaczącą część tegorocznej edycji konferencji. Podczas wydarzenia można było m.in. obejrzeć demonstracje ataków hakerskich na systemy do obsługi wyborów przeprowadzane w ramach warsztatów dla dzieci i dorosłych.

Według serwisu Tech Crunch ogromną popularnością cieszył się eksperyment przeprowadzony przez jedenastoletniego chłopca zainteresowanego hakowaniem, który z sukcesem włamał się na dokładnie odtworzone repliki stron przetwarzających informacje o głosowaniu w wyborach na Florydzie. Jedenastolatek pochodzący z Austin w Teksasie dokonał tego w 10 minut za pomocą wstrzyknięcia kodu do bazy danych SQL.

Organizatorzy warsztatów - firma Wickr - deklarują, że ich głównym celem było wskazanie łatwości, z jaką można dokonać ingerencji we fragmentach stron odpowiedzialnych za przetwarzanie informacji o procesach wyborczych.

Twórcy replik stron internetowych, które posłużyły podczas warsztatów za cel młodych hakerów, deklarują że najsłabszą stroną większości infrastruktury internetowej wykorzystywanej w procesach wyborczych jest słaba jakość pracy programistów, którzy bardzo często stosują złe praktyki. Jak ocenili eksperci z firmy Wall of Sheep Village, która zajęła się tworzeniem replik, nie można tu mówić o złych praktykach jednego dostawcy stron - jest to raczej problem całej branży.

Spośród 49 uczestników warsztatów dla dzieci, 89 proc. z sukcesem pokonało zabezpieczenia replik stron obsługujących wybory w USA. Jedenastolatek z Austin zapytany o swój wyczyn podczas warsztatów powiedział, że “to trochę przerażające”, iż tak szybko udało mu się włamać na stronę, a “ludzie, którzy to robią, z pewnością mają dużo złych intencji”.

Zdaniem założyciela firmy Wicrk Nico Sella, warsztaty dla dzieci zorganizowane podczas tegorocznej edycji Def Con powinny pokazać, jak głębokie są problemy bezpieczeństwa krytycznie ważnej dla kraju infrastruktury i jak wiele błędów zawiera obecnie działający system obsługi wyborów w USA. “Pokazując łatwość włamania na te strony z udziałem ośmio- i dziesięcioletnich dzieci chcemy podkreślić, jak istotny to problem w sposób, który umożliwi naprawienie obecnych błędów, byśmy mogli być pewni, że nasza demokracja nie będzie zagrożona” - powiedział.

Reklama

Komentarze

    Reklama