Reklama

Armia i Służby

NCBC i Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. podpisały porozumienie o współpracy

Prezes Zarządu PGZ S.A. i gen. bryg. Karol Molenda / Fot. NCBC
Prezes Zarządu PGZ S.A. i gen. bryg. Karol Molenda / Fot. NCBC

21 października gen. bryg. Karol Molenda - dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni reprezentujący CSIRT MON i prezes zarządu PGZ S.A. podpisali porozumienie o współpracy obu instytucji, której celem jest wzmocnienie działań na rzecz zwiększenia cyberbezpieczeństwa.

Współpraca NCBC i PGZ ma obejmować w szczególności wymianę informacji w zakresie cyberbezpieczeństwa (m.in. na temat incydentów i niepublikowanych zagrożeń oraz luk bezpieczeństwa), jak i doświadczeń oraz wiedzy w zakresie technologii i rozwiązań dotyczących cyberbezpieczeństwa - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie NCBC.

Co będzie przedmiotem współpracy?

Obie strony zadeklarowały wspólne działania w ramach obsługi incydentów cyberbezpieczeństwa w instytucjach, takie jak np. przygotowanie miejsc pracy dla personelu łącznikowego, wspólne ćwiczenia, przekazywanie informacji i zidentyfikowanych zagrożeniach, wymiana rekomendacji w zakresie usuwania podatności. W ramach współpracy powstać mają również fundamenty dla procedur postępowania w razie wystąpienia incydentu krytycznego, wymagającego kooperacji między podmiotami - napisano.

Gen. bryg. Karol Molenda wyraził przekonanie, że "współpraca NCBC, a szczególnie zespołu CSIRT MON (…) przyczyni się do znaczącego podniesienia poziomu bezpieczeństwa cyberprzestrzeni RP". Jak zaznaczył, we współpracy z PGZ szczególne znaczenie ma mieć zasada "sharing is caring". 

"Nie od dziś doceniamy rolę wymiany informacji, doświadczeń i najlepszych praktyk w zakresie technologii i rozwiązań z obszaru cyber" - powiedział Molenda.

Prezes Zarządu PGZ S.A. ocenił, że "Polska Grupa Zbrojeniowa, z uwagi na charakter prowadzonej działalności, wzmacnia swój potencjał przed atakami cybernetycznymi". 

Zobacz: Płk dr inż. Chmielewski: Budowa Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni zostanie ukończona w terminie [WIDEO]

"Obecnie koncentrujemy swoje działania na budowie w ramach PGZ zespołów odpowiedzialnych za wykrywanie, analizowanie i reagowanie na incydenty związane z cyberbezpieczeństwem (…). Współpraca z ekspertami z NCBC jest dla nas naturalnym krokiem wzmacniającym poziom bezpieczeństwa cyberprzestrzeni nie tylko naszych zakładów, ale także całego kraju" - dodał Sebastian Chwałek.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Reklama
Reklama

Komentarze